Ostravská devadesátka: Seriál o lidech, kteří se zapsali do rozhlasové historie

Eva Dřízgová-Jirušová. Operní pěvkyně má v ostravském rozhlase i folklorní nahrávky

Dvojnásobná nositelka Ceny Thálie, operní pěvkyně a pedagožka Eva Dřízgová-Jirušová začala v  rozhlase natáčet v 90. letech. Do Ostravy přišla v roce 1985.

„Nejčastěji jsem se tady setkávala s hudebním režisérem Františkem Mixou, jsme i kolegové na konzervatoři, z mistrů zvuku bych jmenovala Ivoše Roubala a Lubomíra Výrka,“ říká v úvodu rozhovoru pěvkyně.

V legendárním hudebním Studiu 1 natočila sólové party klasických děl, své první CD, nebo světovou premiéru sbírky skladatele Edy Dřízgy Láska a smrt. Točila tady také folklórní nahrávky.

„Mimo oblast klasické hudby jsem se dostávala díky Janku Rokytovi a jeho nabídkám. On měl ten dar vybrat pro mě přesně, co mi sedí, kam ještě můžu zajít, aby to neznělo nepřirozeně,“ vzpomíná na významného folkloristu.

Kdy zažila v rozhlasových frekvencích největší trému a pocit odpovědnosti? Co pro tuto operní pěvkyni ostravský rozhlas znamená? Odpovědi uslyšíte v rozhovoru, jehož součástí je také nahrávka lidové písně Ja sem panna malučka. Tu ve Studiu 1 natočila se svou dcerou Klárkou a cimbálovou muzikou Technik vedenou Janem Rokytou 9. 12. 1996.

autor: dam
Spustit audio

Související