Ostravská devadesátka: Seriál o lidech, kteří se zapsali do rozhlasové historie
Rudolf Bernatík. Profesor hry na klavír se s rozhlasem zná 70 let
Profesor hry na klavír Rudolf Bernatík, zakladatel Institutu pro umělecká studia Ostravské univerzity, se zná s ostravským rozhlasem bezmála 70 let. Nahrál tady přes 150 snímků a vybíral také koncertní klavír pro rozhlas.
Poprvé se v ostravském rozhlase objevil v roce 1947, klavírní skladby pak natáčel už od studentských let. „Celý život jsem to bral nesmírně vážně, protože hrát se musí vážně a tady to musí být vždycky perfektní,“ říká klavírista.
V hudebním Studiu 1 natočil přes 150 různých skladeb. „Myslím, že je to pořád stejné – posadí tě ke klavíru a řeknou hrej. Ale ti ostravští technici, zvukaři a režiséři měli vždy vynikající úroveň. Tady nebyly dobré klavíry, ale oni s tím vždy uměli nějak poradit,“ vzpomíná Bernatík.
S rozhlasem toho za ta léta hodně zažil, jak uslyšíte v rozhovoru, jehož součástí je i písnička Zlata brana odevřena, kterou napsal pro Dětský rozhlasový sbor Ostrava, a nahrál s ním v hudebním Studiu 1 ostravského rozhlasu 24. 2. 1972.
Související
-
Devadesát let ostravského rozhlasu: Studia plná příběhů a tajemství
Přesně před 90 lety začal pravidelně vysílat Český rozhlas Ostrava. Své hudební začátky tady prožili muzikanti jako Marie Rottrová, Jaroslav Wykrent nebo Karel Kryl.
-
Na galakoncertu Českého rozhlasu Ostrava zazářila Marie Rottrová. Večerem provázel Jarek Nohavica
Poslední říjnový den jsme v ostravském Gongu mohli slyšet výborná hudební čísla, vzpomínky na ostravské hudební osobnosti i na historii ostravského rozhlasu.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.