Ostravská devadesátka: Seriál o lidech, kteří se zapsali do rozhlasové historie
Pavel Löffelmann. Byl u zrodu digitálního záznamu v ostravských režiích
Mistr zvuku, technik a jeden čas i šéf investic v ostravském rozhlase – to je Pavel Löffelmann. Kdy do ostravského rozhlasu nastoupil? A čemu se v něm věnoval?
„Poprvé jsem do rozhlasu přišel v roce 1970, ale naostro jsem nastoupil až v roce 1975. V rádiu jsem strávil zhruba 20 let a měl jsem to štěstí, že jsem tady byl v době největšího rozmachu po té umělecké stránce. Byla to paradoxní situace, že v rámci normalizace se vlastně vyházely osobnosti ze zpravodajství a publicistiky, ale v té kumštýřské oblasti jim to nějak nevadilo. A vznikaly tady opravdu obrovské věci,“ vzpomíná.
Když něco chci dělat, musím to dělat tak dlouho, dokud to není dokonalé.
V rozhlase začínal jako technik, poté pracoval jako mistr zvuku. Jeden čas byl i šéfem investic a spolupracovník publicistické redakce. „Za těch dvacet let jsem prošel vším kromě toho, že jsem nebyl na vrátnici a nedirigoval Ostravský rozhlasový orchestr,“ říká se smíchem.
Byl u zrodu digitálního záznamu v ostravských režiích nebo u natáčení anglicko-české verze pohádek. Natáčel vážnou hudbu v hudebním studiu, i první stereofonní pořady v ostravském studiu jako Dveře dokořán, ve slovních režiích.
A byl to také on, kdo organizoval Memoriál Mirko Bohuše – celostátní setkávání rozhlasáků v Jeseníkách (Mirko Bohuš byl sportovní redaktor, který zemřel v mladém věku na infarkt – pozn. red.). A právě pro toto setkávání vznikla i píseň Z rozhlasových luhů a hájů. Natočili ji ostravští rozhlasáci všech možných profesí 11. listopadu 1989 a je součástí tohoto rozhovoru.
A co mu těch 20 let rozhlasového života dalo? „Dalo mi to spoustu skvělých kamarádů a přátel. Bylo to krásných 20 let, kdy se člověk setkával se zajímavými lidmi, se kterými by se normálně asi nesetkal. A hlavně bylo obrovské nadšení pro věc – nikdo se nedíval na hodinky, prostě se jelo,“ uzavírá rozhovor Pavel Löffelmann.
Související
-
Devadesát let ostravského rozhlasu: Studia plná příběhů a tajemství
Přesně před 90 lety začal pravidelně vysílat Český rozhlas Ostrava. Své hudební začátky tady prožili muzikanti jako Marie Rottrová, Jaroslav Wykrent nebo Karel Kryl.
-
Na galakoncertu Českého rozhlasu Ostrava zazářila Marie Rottrová. Večerem provázel Jarek Nohavica
Poslední říjnový den jsme v ostravském Gongu mohli slyšet výborná hudební čísla, vzpomínky na ostravské hudební osobnosti i na historii ostravského rozhlasu.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.