Ostravská móda

23. listopad 2006
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Fenomén. Slovo, které se už pomalu stává synonymem Ostravy. Krajské město a vlastně i jeho okolí má pro mnohé příchuť něčeho jedinečného a zároveň nepochopitelného. Každý člověk by si určitě našel zvláštnost, která zaujme právě jeho. Autorka dnešní poznámky přemýšlí nad fenoménem ostravské módy.

0:00
/
0:00

Jedna kolegyně se vrátila z týdenního pobytu v Praze. Utrácela a doufám, že ne zas až tak, abych se ještě dnes, tedy den čtvrtý po jejím návratu, musela lehce závistivě dotazovat, jestli její botičky nebo svetříček či sukénečka patří k zakoupeným novinkám. Čtrnáctidenní pochlebování bych asi nevydržela. Pokud si pánové myslíte, že žensky hloupě žvatlám, pak vás vyvedu z omylu. Stejné problémy totiž řeší mnozí z vás. V pondělí jsem byla na besedě s ostravským primátorem. Účastníci se ptali, jak to vidí s podporou podnikání ve městě, že prý to mají místní soukromníci těžké a že prý okolí zaplavuje uniformní, pokud možno co nejlacinější zboží mizerné kvality. Šéf krajské metropole přitakával a dokonce se svěřil, že i on teď musel do Prahy. Nakupovat. Jel pro smoking, protože takovýto typ společenského úboru v Ostravě prostě neseženete. A dávám mu za pravdu, když říká, že je to na třetí největší město v republice tak trochu ostuda. Už docela dlouho si lámu hlavu nad tím, proč kvalitní, originální a módní věci neumějí v moravskoslezské metropoli prorazit. I v Ostravě přece žijí lidé, kteří si je mohou dovolit a dokonce je třeba kvůli práci potřebují. Netvrdím, že by zde měli mít své pobočky světově známé značky, ale uznávané stylové konfekce je taky dost. Pokud máte nějaké vysvětlení vy, dejte mi vědět. Třeba jednou přijde nějaká cestovní kancelář se speciálními nákupními výlety do Prahy či Brna, stejně jako se organizují zájezdy za levným zbožím do polského příhraničí.

autor: mik
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...