Otazníky nad derby

27. srpen 2004
Ranní poznámka , Ranní poznámka

V neděli se bude v Opavě hrát regionální derby. Pro domácím fotbalistům nastoupí loňský mistr - Baník Ostrava. Část příznivců kopané si od této podívané slibuje ten správný sportovní zážitek. Druhá část reptá - prý to nebude ono.

280 strážců zákona - přesně takový počet uniformovaných mužů bude provázet nedělní fotbalové utkání v Opavě. Jde o důsledek nedávného řádění baníkovských fanoušků, kteří při posledním hostování svého klubu ve slezské metropoli demolovali kdeco. Tamní radnice se chce bránit.

Kromě toho, že do předprodeje pustila Opava pro Ostravany jen několik stovek vstupenek, budou mít do ochozů přístup jen takříkajíc slušní fanoušci. Rozumí se jím člověk ve střízlivém stavu, který neschovává po kapsách žádný alkohol, dělobuchy nebo snad nástroje použitelné k demolování stadionu. Během utkání se také nebude v samotném místě zápasu prodávat ani pivo. Opilé výtržníky prý policisté nekompromisně odvelí na záchytku.

A právě to některým hodně nelíbí. Něco podobného prý ještě na fotbale nezažili. Co si vlastně ti Opaváci o sobě myslí, reptají. Nějaká ta štamprle nebo půllitr piva přece k fandění vždycky patřily! A trocha kouře z dělobuchů taky ještě nikomu neuškodily!

Asi jsem méně chápavá, ale podobné připomínky mně nechávají chladnou. Svého času jsem bývala pravidelnou návštěvnicí podobných klání a chodila jsem na ně hlavně kvůli fotbalu a fandění vůbec. Těm, kteří si utkání pletou s výčepem nebo dokonce ringem, jsem nikdy nerozuměla. Proto opavským radním vzkazuji - NEDEJTE SE!

Na nedělním utkání Baníku a Opavy ale budu chybět. Možná i proto, že podle mne už fotbal není fotbalem. Ani samotné utkání se neodehrává na hřišti. Vlastně ani nehraje Baník proti Opavě. Na jedné straně hřiště stojí policisté, pořadatelé, část slušných diváků a na druhé straně výtržníci a rádobyfanoušci schovávající své tváře pod kuklami. Jen by mně zajímalo, kdo z nich vlastně tentokrát vyhraje.

autor: š.iva
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

moderátor Jan Pokorný

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.