Pocit upachtěnosti

13. červen 2006
Ranní poznámka , Ranní poznámka

O tom, jak bude za pár let vypadat ostravská lokalita Karolina, rozhodnou zastupitelé už za pár týdnů. Radnice dokonce vyhlásila anketu a vyzvala Ostravany, aby se na podobě místa nedaleko centra města sami podíleli. Někteří zastupitelé se ale hlasem lidu vůbec nechtějí řídit. Je to dobře.

0:00
/
0:00

Koksovna Karolina. Když si na ní vzpomenu, vybaví se mi dům, který pro mě byl v dětství požíračem vláčků. Pak si také pamatuji na záběry, když jí odstřelovali. Tenkrát mi to připomínalo válečné filmy, na které si vzpomínám, když projíždím okolo. Stejně tak si říkám, že teď už zelený plac po Karolině je hrozně prázdný a že by mu slušelo, aby tam vyrostla nová část města. Jenže se mi nějak nepozdává ten současný spěch ostravských zastupitelů. Dokážu pochopit zrušenou architektonickou soutěž i argument, že do předem nalajnovaného území by žádný investor nešel. Chápu také kroky, které vedly radnici k vypsání developerské soutěže, protože mi je jasné, že miliardy potřebné k zastavění 30hektarové plochy město ve své pokladně prostě nemá. Jenom mi přijde, že se zastupitelé tak trochu chovají jako polobozi, a to napříč celým politickým spektrem. O Karolinu se zajímám už dlouho, proto si pamatuji na výroky, které padaly, když developerskou soutěž odhlasovali. Slibovali, že pro úspěch udělají cokoli, že správně naformulují podmínky, že se budou radit s odborníky a dají i na památkáře. Konečné rozhodnutí se blíží a já přesto se nemůžu zbavit pocitu jisté upachtěnosti. I já mám mezi přihlášenými projekty svého favorita, jeho domečky se mi prostě líbí. Ale už vůbec nemám páru o tom, jestli je návrh dobře napojený na stávající zástavbu, jestli je správně vymyšlený po dopravní stránce, jestli prostě neplánuje postavit novou čtvrt, která bude odtažitá a uzavřená, a tak bych mohla pokračovat ještě dlouho. Mezi zastupiteli, novináři i veřejností podle mě není mnoho odborníků, kteří by to dokázali posoudit. Přesto je podle mě nefér, že jednání zastupitelů, kde tito odborníci byli a kde zastupitelům říkali, co je na pěti přihlášených projektech špatně a co je naopak znamenité, bylo označeno za pracovní. Jinými slovy, nikdo na něj neměl přístup. Skoro to vypadá, že před námi zastupitelé něco tají. Alespoň trochu mě uklidnil včerejší příslib primátora Aleše Zedníka, který nám řekl, že hodnocení odborníků radnice přece jen zveřejní. Dokonce přiznal, že vybrali jen dva návrhy, které se prý dají realizovat. Budu ráda, když se tím zastupitelé budou řídit a nedají jen na pocity. Na těch stavěli lidé, kteří se zúčastnili radniční ankety. A v tomto případě se dokonce nezlobím na zastupitele, kteří dali najevo, že se tímto populistickým hlasováním vůbec řídit nebudou.

autor: mik
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.