Pokaňkané kolečko

3. duben 2006
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Volby stále více ovlivňují náš život. Červnové parlamentní jsou už za dveřmi. Na komunální si počkáme ještě půl roku - až do podzimu, přesto začíná přituhovat i na obecní scéně. Hlavně někteří už neví, kde všude by se zviditelnili.

0:00
/
0:00

Minulý týden jsme odvysílali exkluzivní rozhovor s Václavem Klausem. Kolega mu položil otázku, jak se během jeho politické kariéry změnila Ostrava. Odpověď bych mohla volně parafrázovat takto: Už to není město černé, ale barevné. Já osobně jsem na řeči lidí, že Ostrava je hnusná a špinavá, poměrně silně alergická. Nutno podotknout, že je z pusy vypouštějí ti, kteří tady nikdy nebyli. A právě proto jsem se docela dost těšila na Ostravské kolečko, tedy na akci, kterou uspořádala o uplynulém víkendu pro lidi, kteří se po městě chtěli projít s průvodcem a dozvědět se více, třeba něco o stavebně cenných budovách významných secesních architektů, o jejichž existenci, dovolím si říct, tak devadesát procent Ostravanů nemá ani páry. Abych se nechvástala, donedávna jsem na tom byla podobně. Sobotní den se povedl a lidé, se kterými jsem mluvila, odcházeli spokojení. Mladí průvodci si zase libovali, že se pro změnu od těch starších dozvěděli, jak to ve městě vypadalo dříve. Já jsem si na Ostravském kolečku přece jen jedné kaňky všimla. Když jsem v předsálí zasedací místnosti ostravských radních poslouchala, co se lidé právě tam dozvídají, musela jsem pozvednout obočí. Nepřesnosti v datu návštěvy belgického královského páru nebo ve stromu, jehož dřevem je rada obložená, se dají odpustit, byť obojí de facto patří ke skvostům města. Neodpustím ale to, že jsem si chvíli připadala jako na takové lehké agitce, kde onen člověk upozorňoval na svou důležitost a své zkušenosti. Myslíte si, že šlo o jednoho z politiků na radnici, třeba o primátora? Ne, přestože by to asi nebylo fér, dalo by se to odpustit. Děsivější je, že se takto zviditelňoval muž, jehož funkci já nazývám vrchní sekretářkou. Když je kancléřem člověk s politickou příslušností, je to podle mě chyba. Tak si pro sebe hádám, jestli vás pane kancléři najdu na podzim na kandidátce do městského nebo obvodního zastupitelstva...

autor: mik
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.