Politické řeči

3. červen 2004
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Letos budeme volit, až se z nás -jak se říká - bude kouřit. Už příští týden do Evropského parlamentu, na podzim do krajských zastupitelstev a do třetiny lavic v Senátu. Existuje ale jednoduché poznávací znamení, podle kterého se dá snadno a poměrně přesně zjistit, kdy nastal čas jít k urnám.

Že jsou v Česku na obzoru volby, to by poznal i hloupý Honza. Politikové se probudili ze zimního spánku a - přitvrdili. Štkají síru na soupeře, ti méně disciplinovaní kandidáti i na bratry z jedné strany. Opřeli se do toho i ti, od kterých byste to nečekali.

Tuhle se nechal moravskoslezský hejtman slyšet, že - cituji - by vláda měla méně mluvit a slibovat a rychleji konat. Nejprve se prý chvástala, že pošle miliony, aby ulevila lidem okolo Paskova na Frýdeckomístecku. Trápí je tam nákladní auta, která jim projíždějí pod okny. Peníze nikde, a tak se občanskodemokratický hejtman nahlas naštval.

Premiér ze znesvářené sociální demokracie dal najevo, že jej šéf kraje nerozhází. Vzkázal mu, že si může myslet co chce.

Oba pánové nejsou z těch, kteří by rádi a často používali velká slova a strašili či špinili politické protivníky. Abych byla spravedlivá, odvázali se i jiní, jen si přesně nepamatuji, co, kdy, kde a o kom řekli. Mám totiž hlavu děravou, nikdy jsem si nepamatovala nedůležité věci.

Jen si říkám, že jak rychle všechno to vzkazování, nabádání a poučování na dálku začalo, tak rychle bude po něm. Sečteme hlasy, obsadíme křesla, vykouříme dýmku míru a zase bude chvíli klid. Politikové zalezou do svých doupat a ulit. A hlavy vystrčí, až když zavětří volební lístky.

autor: Jana Bohušová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...