Před 80 lety začala okupace. Na Ostravsku přišla o den dříve než jinde v republice
Přesně před 80 lety, 14. března 1939, vjela na naše území první kolona s německými vojáky. Začala okupace Ostravy a okolí. O den dříve než na dalších místech na Moravě a v Čechách. Podle pamětníků i dobových dokumentů vše proběhlo v Ostravě v klidu a mnoho lidí si myslelo, že nejde o nic závažného.
Řeka Odra a ocelový most do Ostravy směrem od Petřkovic přesně před 80 lety po 17. hodině. Právě tady a v tuto chvíli viděli obyvatelé první německé vojáky. „Zprávy, které tehdy vycházely v novinách, na první pohled nevypadaly tak dramaticky. V podstatě – a teď to říkám velmi nadneseně – se nic moc nestalo,“ říká historik Martin Juřica z Archivu města Ostravy.
Podle Juřici to bylo zvláštní – žádná velká hrůza a děs, takže v dalších článcích čteme hlavně o zvědavosti.
Těžké ocelově šedé vozy a různé uniformy vojáků budily značnou pozornost lidí, z nichž mnozí se s nimi rychle spřátelili.
dobový tisk
Před Novou radnicí pak vyhrávala německá kapela. Kdo chtěl, dostal guláš. Malí kluci obdivovali navzdory sychravému počasí šestikolové transportéry a tanky.
Němečtí vojáci obsadili úřady, místní kasárna, policejní stanice a továrny. A začalo přituhovat. „Projevilo se to třeba v tom, že byli z hodiny na hodinu propuštěni židovští soudci a po několik dní byl soud nefunkční, protože lidi neměl kdo soudit,“ připomíná historik Juřica.
Bleskově se zavíraly obchody židovských majitelů, zatýká se mezi prvními v řadách legionářů, Sokolů a Židů a na radnici se potom schází městské zastupitelstvo. Jak doslova píší noviny, na přímý příkaz Wilhelma Heinze (okresní vedoucí NSDAP v Moravské Ostravě – pozn. red.).
Inženýr Heinz, krajský vůdce NSDAP, poděkoval za pozdrav a pravil: Osud postavil nás Čechy i Němce do společného prostoru a naším úkolem jest spolupracovati v klidu, míru a blahobytu.
dobový tisk
V té době už byly ulice k nepoznání – hákové kříže, portréty Adolfa Hitlera. Právě pro něj měla průmyslová Ostrava naprosto zásadní význam. „Skutečně po celou dobu války se zde pro Německo a německou armádu vyráběla výzbroj,“ dodává historik Martin Juřica.
A ještě jeden detail, který začal platit okamžitě po začátku okupace 14. března. Začalo se na cestách ihned jezdit vpravo. O tři dny dříve než v celém protektorátu.
Související
-
Falešné Vítkovice na Hlučínsku. Po stopách kamuflážní makety železáren
Poblíž Háje-Smolkova a Koutů na Hlučínsku existuje rozsáhlý prostor, kde za druhé světové války stávala utajená fabrika. Měla dřevěné komíny, falešné koleje a přísn...
-
Před 78 lety obsadila německá armáda naše území. Ve Frýdku...
Před 78 lety, 15. března roku 1939, začala oficiálně okupace našeho území vojsky nacistického Německa. Jediným místem, kde se prokazatelně českoslovenští vojáci pos...
-
Druhá světová válka ožívá v ulicích Opavy. Šipky na domech...
FOTO. Od konce druhé světové války letos uplyne 72 let. Pokud se o tuto část historie zajímáte, nemusíte chodit do muzea nebo listovat v knihách. Stopy a nápisy mno...
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Nikdy se nesnažila zalíbit mocným.‘ Zemřela Eliška Wagnerová. Bývalé ústavní soudkyni a senátorce bylo 76 let
-
OVĚŘOVNA: Zlikviduje Rosněfť západní trh s ropou? ‚Nezachrání ani ten ruský,‘ argumentuje analytik
-
V Pásmu Gazy začalo platit příměří. Hamás zveřejnil seznam rukojmích, které propustí
-
Nechceme strašit, ale dát lidem adekvátní informace, říká Jireš o novém plánu přípravy na obranu