Priority primátorů
Ostrava má nového primátora. Sociálního demokrata Aleše Zedníka ve funkci vystřídal jeho stranický kolega Petr Kajnar. Bude to velká změna?
Showman. To je možná nejtrefnější jednoslovné pojmenování pro Aleše Zedníka. Muž, který čtyři roky řídil Ostravu, proslul různými mnohdy nepochopitelnými kroky. Vařil jídlo čínskému velvyslanci v době, kdy si lidé připomínali výročí okupace Tibetu, vystupoval na městských zábavných akcích s kytarou v ruce a s písní na rtu, nechával se fotit v dobových kostýmech a po nepříjemných dotazech novinářů reagoval poněkud teatrálně. Nuda s ním rozhodně nebyla. Během jeho primátorování se Ostrava zadlužila, prodala pozemky na Karolině nebo se například stala pořadatelským městem hokejového šampionátu. Možná právě proto tehdy vyměnila radnice slogan "Ostrava - město mnoha barev" za motto "Ostrava - město sportu." Přestože nový primátor, také sociální demokrat Petr Kajnar, dává už teď najevo, že je třeba vyřešit nevyhovující stadion Baníku Ostrava a tento úkol dokonce řadí mezi priority města, myslím si, že krajské metropoli dá spíše podtitul "Ostrava - město průmyslových zón." Koneckonců měl je na starosti už v přecházejících letech jako náměstek a ledasco se mu povedlo. Zatím co Aleše Zedníka bylo všude plno, Petra Kajnara asi na Prokešově náměstí zpívat nikdy neuslyšíme. První pozval do vedení města komunisty, druhý občanské demokraty. Zábavy ve městě určitě ubude, ale je otázkou, jestli obyvatelé, kteří dosud byli spíše zvyklí na systém chléb a hry, ocení, že bude více práce. Alespoň o tom konec nadvlády levice na ostravské radnici podle mě svědčí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.