Přišla zima na cesty

20. leden 2005
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Zima se hlásí o slovo. Po nezvykle teplých dnech v minulých týdnech se ochladilo a včera konečně přišla i sněhová nadílka. Pro lyžaře to je dobrá zpráva. Hůře na tom jsou řidiči. Například včerejší ráno v Ostravě bylo krizové.

0:00
/
0:00

Do Ostravy zase přišla zima. Včera ráno ulice vypadaly skoro jako vesnice z Ladových obrázků. Výška sněhu se možná měřila na milimetry, maximálně na centimetry, ale zimní poetika byla zřetelná.

Radost určitě neměli chodci ani řidiči. Skoro se mi chce říct, že dobře připravení silničáři byli náhlým přívalem sněhu zaskočení. Podobná situace se opakuje snad každý rok. Někdy na podzim se všichni začnou chlubit, jak skvěle to mají tentokrát vymyšlené, jaké mají zásoby, a někdy se objeví i informace o nových strojích, které budou pomáhat sněhovou nadílku odklízet. Pak se ochladí. Když napadne, jsou silničáři obvykle překvapení. Nestačí. Řidiči, kteří musejí jezdit pomalu a dávat pozor, nadávají, na cestách se tvoří kolony a dopravní policisté počítají nehody na desítky, možná stovky.

Těžko lze silničářům vyčítat, že silnice nejsou dokonalé ihned. Přece jen, když sněží, tak sněží. Pluhy a sypače projedou, a než se na dané místo vrátí, tak to chvíli trvá. V centru Ostravy to ale včera po deváté vypadalo, že do ulic vůbec žádná technika nevyrazila. Silničáři ale říkají, že se staral, kdo mohl. Spíše to ale vypadalo, že cestáři usnuli na vavřínech nebo upadli do zimního spánku. Koneckonců mnozí z nás si už mysleli, že se letos žádná zima nekoná. A nebo chtěli ušetřit? Přece jen, sluníčko odpoledne vysvitlo, sníh téměř ztál a bylo vystaráno. Tak proč mrhat penězi za posyp. V létě se při údržbě mohou hodit.

autor: mik
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, ředitelka Vývoje a výroby

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.