První jarní den

21. březen 2006
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Dívali jste se už dnes do kalendáře? Pokud ne, vězte, že je úterý 21. března a svátek má Radek. Na tom by nebylo nic výjimečného, kdyby dnešek nebyl současně prvním jarním dnem.

0:00
/
0:00

Ještě před týdnem jsem měla pocit, že budu muset neprodleně vyrazit někam na jih na sluníčkem. Paní Zima se stále chovala, jako by nevěděla, že se její čas naplnil a je ta správná chvíle někam zmizet. Zamračené a uzoufané tváře kolem mne byly dokladem toho, že "zimní neurózou" zřejmě netrpím jen já. Asi jen málokdo ještě před týdnem věřil, že letošní jednadvacátý březen bude skutečně v jarních barvách. A přeci jsme se dočkali! Nejen datum v kalendáři hlásá, že právě dnes nastává astronomické jaro. I příroda venku snad definitivně poslala letošní zimu k čertu. Najednou jsou tytam pozdně zimní deprese, nechuť k rannímu vstávání, nedostatek energie k zábavě i práci... Člověk se prostě nestačí divit, co udělá pár jarních slunečních paprsků s naším já. Věřte, nevěřte, dokonce mi přestaly vadit ty příšerné díry na chodnících a silnicích. S chutí se jim vyhýbám, mávnu rukou nad odřeným podpatkem svých dosluhujících kozaček, kličkuji autem při cestě do práce a zpívám si svou oblíbenou písničku. Nezuřím, když mi na poslední chvíli naskočí na křižovatce červená a s úsměvem a vstřícným gestem čekám před přechodem pro chodce, až se na druhou stranu došourá i ten poslední loudající se puberťák. Ano, vážení a milí. I tak vypadá příchod jara. Alespoň u mne. Věřím, že i vy jste do dnešního jarního dne vstoupili s optimismem a dobrou náladou. A pokud ne, koukněte se z okna ven. Důvodů, proč bychom se konečně měli začít usmívat a cítit lépe, je přece mnohem více. Tak tedy vítej Jaro! Jsme rádi, že tě tu opět máme. A nešetři nás! Zahrň nás optimistickými barvami, teplem, slunkem ... prostě vším, co k tobě patří. Čekali jsme na tebe letos až příliš dlouho.

autor: š.iva
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.