Richard Piskala: Nekonečný příběh
Nekonečný příběh. Tak nazval svou poznámku o smogu Richard Piskala. Neskrývá své rozladění nad tím, že o problému znečištěného ovzduší se už dlouhá léta mluví, ale v praxi se stále téměř nic nemění.
Komise a pracovní skupiny zasedají, politici v kraji i v hlavním městě problém znečištěného ovzduší v Moravskoslezském kraji řeší, jednají, svolávají tiskové konference. Člověk z toho má dojem, že na zlepšení ovzduší v našem regionu se neustále pracuje a pořád se něco děje.
Jenomže pak přijde zimní smogová sezóna a všichni společně zjišťujeme, že situace je zase stejná jako v minulých letech. Dusíme se pod smogovou inverzní pokličkou a po večerech si můžeme číst třeba vědeckou studii o tom, jak nás jedovatý vzduch zabíjí a pak pro změnu a pro uklidnění zase materiál od jiných odborníků, kteří tvrdí, že to tak hrozné není a že nás zdejší špinavý vzduch zabíjí vlastně jen trochu.
Co si o tom má člověk myslet? Dělají si z nás všichni ti zodpovědní legraci?
Politici tvrdí, že se toho dělá dost - rozjely se takzvané kotlíkové dotace, proběhla informační kampaň jak a čím správně topit, chystají se třeba i nízkoemisní zóny ve městech.
Jenomže to zatím evidentně nestačí. V těžkém a jedovatém vzduchu visí otázka přístupu státu a kraje k velkým znečišťovatelům. Politici toto téma slyší neradi, velcí znečišťovatelé jsou samozřejmě zároveň největšími zaměstnavateli a s těmi jsou raději zadobře, aby nám třeba neutekli jinam.
Nějaké řešení to ale přece mít musí. Možná by pomohlo důrazné zvolání, na které by mohli politici slyšet - dámy a pánové, dusí se vám tady vaši voliči! Udělejte už konečně něco, co zabrání každoroční přeměně našeho kraje v plynovou komoru.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.