Rozjímání

28. listopad 2008
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Před námi je víkend a s ním tentokrát i první adventní neděle. Žádná doba není vhodnější pro přemýšlení nad tím, co nás ve zvolna končícím roce potkalo. Michal Schoffer v poznámce prozradí, že se bude zamýšlet i nad výsledkem nedávných krajských voleb.

0:00
/
0:00

S největší neochotou se vždy pouštíme do věcí, které udělat musíme. Tento fakt provází období začínajícího Adventu, zafungoval ale také v předvolební kampani. Protože Vánoce jsou svátky míru, ale i nákupů, a v neposlední řadě i úklidů, zcela jistě dříve či později od někoho uslyšíme, že je třeba začít s gruntováním našich příbytků. Rada je proto jednoznačná - ukliďte dříve, než vám to někdo nařídí a nebudete to pak dělat s nechutí. Naopak za úsilí, které vynakládáme pro naši potěchu, a to může být za jistých okolností i úklid, můžeme dokonce v posvátném čase uslyšet i hřejivá slova chvály.

A předvolební kampaně? Současné krajské reprezentace zabodovaly ve volbách kritikou zdravotnických poplatků. Není žádné tabu, že mnozí lidé se cítili lékařům za ošetření natolik zavázáni, že jim automaticky nosili nejrůznější pozornosti. Od sladkostí, až po lahve s něčím ostřejším. Když se tento, v uvozovkách, dobrovolný příspěvek stal povinností, už ho nepředáváme s úsměvem, ale s krajní nechutí. Jeho hodnota je přitom o dost menší, než nejlevnější bonboniéry, o likérech nemluvě. Na předvánoční rozjímání máme 4 týdny. Na rozmyšlenou před dalšími krajskými volbami celé čtyři roky. Dost dlouhá doba na úklid i povolební rozjímání.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.