Sakurová alej ve Starém Městě na Bruntálsku je zeměpisnou raritou
Každé jaro se Staré Město na Bruntálsku zahalí do růžové. Řeč je o sakurové aleji, kterou obec v roce 2014 vysázela podél silnice k Bruntálu. Tohle stromořadí je ale výjimečné.
Stromořadí totiž leží na 50. rovnoběžce severní šířky, kterou obec nechala vyznačit i kovovým pruhem v chodníku u aleje. A protože je v místě docela velký provoz, plánuje obec pro pěší novinku.
Táhne se z východu od Kamčatky přes Mongolsko, Charkov a Krakow, prochází českým územím a dále pokračuje na západ přes Německo, Lamanšský průplav, Atlantikem do Ameriky a Pacifikem zpět do Asie. To je 50. rovnoběžka severní šířky. Prochází taky Starým Městem u Bruntálu.
Související
-
Naučná stezka v Píšti vám ukáže volavky, Hranečník, sluneční hodiny, nebo Hůrky
U samotné česko-polské hranice můžete narazit na naučnou stezku. Jednotlivá zastavení věnovaná zdejší historii i přírodním zajímavostem vás provedou obcí až na vršek Hůrky.
-
V Hrádku na Frýdecko-Místecku vyrůstá Alej dobra
V kopcích u Hrádku na Frýdecko-Místecku mají novou turistickou atrakci. Nese název Alej dobra a jde o nově vysázený jabloňový sad starých krajových odrůd.
-
Ve Starém Městě u Bruntálu najdete novou rozhlednu
Když ji Libor Strnad stavěl, okamžitě budil zvědavost kolemjdoucích. Některým připomínala stavba dokonce udírnu. Dnes ale patří k novým turistickým atrakcím. Jde o ...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.