Skvělá kulatá věc zvaná gymball

6. červenec 2014

Gymnastický míč „vtrhnul" před časem do nejedné domácnosti i tělocvičny. Nabízí široké možnosti nejrůznějších cviků, ať už rehabilitačních nebo posilovacích. Je tak ideální cvičební pomůckou pro všechny rekreační sportovce, včetně dětí, těhotných žen a seniorů.

Skvělá kulatá věc zvaná gymball. Tak nějak bychom mohli uvést pomocníka, se kterým budeme cvičit po celý červenec. Možná jej znáte a cvičíte na něm pravidelně, možná patříte mezi ty, kterým se taková červená, modrá nebo zelená koule prozatím jen vyjímá v koutě pokoje. Anebo o gymballu nevíte nic a spolu s námi se pro něj nadchnete.

Je to dostupná cvičební pomůcka, nijak nákladná, kterou můžete využít i k běžnému sezení místo židle. Balanční cvičení aktivuje hluboký stabilizační systém a zpevňuje svalový korzet celého těla. Další vlastnosti míče pak umožňují houpání, pružení a poskakování.

Důležité je v prvé řadě gymnastický míč správně vybrat vzhledem k výšce i váze cvičence a také jej správně nafouknout. Pak už nezbývá, než se do toho pustit, což by při správné sestavě jak posilovacích tak protahovacích cviků neměl být problém pro nikoho, včetně dětí, těhotných žen a seniorů.

Ze všeho nejdříve se naučíme základní sed na míči, který popisuje fyzioterapeut a trenér Daniel Kovarik a prohlédnout si jej můžete také na našich fotografiích.

„Základní pozice se dá přirovnat k sedu na koni. Při správném sedu na míči musí být úroveň stehenních kloubů o něco výše než kolenních. Důležitý je však bezpečný kontakt plosky nohy s podložkou. Sedíme rovně, břišní i hýžďové svaly máme zpevněné, ramena tlačíme dozadu, lopatky k sobě, hlava míří vzhůru,“ vysvětluje fyzioterapeut Kovarik.

Gymball - základní sed
autor: čan
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?