Slušnost mezi lidmi
Slušnost se mezi lidmi vytrácí. A je to čím dál horší. Konstatování, které čas od času vypustí z úst každý z nás. Je to pravda nebo ne?
Mám jednu oblíbenou paní. Často se na ní koukám z okna redakce. O věku žen se obvykle nemluví, ale ona už těch křížků na zádech má asi hodně. Přesto je krásná, vždy elegantní a září z ní moudrost a pohoda.
Nedávno jsme se potkaly v obchodě u pečiva. Poprosila mě, abych jí rozlepila mikroténový sáček. Jí už to prý nejde. Drobnost, která zdrží na pár sekund. Překvapilo mě ale, jak dlouho a dá se říci uctivě mi děkovala. Nasadila mi tím brouka do hlavy, a tak jsem pátrala ve svých zážitcích po ochotě a obyčejné slušnosti.
Vzpomněla jsem si na hodně starou tramvajovou příhodu. V mém pubertálním věku jsem pouštěla sednout starší dámu. A ona odmítla se slovy: "Seďte, ačkoliv jsem starší než vy, nic mi nechybí a stát klidně můžu. Copak já vím, jestli vám není stokrát hůř než mi." Mám ještě jednu zkušenost, tentokráte trolejbusovou. S několika stehy v břiše jsem nastupovala společně s mladou maminkou, která měla dítě v kočárku. Požádala mě o pomoc. Odmítla jsem se slovy, že opravdu nemůžu. Nadávky, kterými mě častovala, se ve vysílání opravdu citovat nedají.
Přesto stále věřím tomu, že obyčejná lidská slušnost se nevytrácí. Nevěřím ani tomu, že naše hrubost jde ruku v ruce s dobou a horšící se výchovou. Je to prostě v nás, někdo je hulvát někdo kolem sebe šíří pohodu. Záleží jen na náhodě, na koho zrovna narazíme.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.