Stavba nové tramvajové tratě z Ostravy-Poruby do Plesné je stále ve hře

25. září 2023 06:20

Ostravská radnice stále počítá se vznikem trati z Ostravy-Poruby do Plesné. Momentálně pracuje na dokumentaci EIA, která následně posoudí dopad trati na životní prostředí. Proti jejímu vzniku jsou hlavně lidé, kteří v lokalitě bydlí. Pod petici se podepsalo přes pět tisíc lidí. Na tříkilometrové trase město plánuje 6 zastávek.

„Tady jezdí prázdné autobusy, natož aby tady jezdily tramvaje. Zabere to zbytečně zeleně,“ říká Jiří Hrabovský, který svůj odmítavý postoj doložil i podpisem pod petici. Stojíme v Průběžné ulici na místě, kudy by nová tramvajová trať měla vést. Bydlí v bytě u silnice. „To je hlučný, teď je tady klid, to je lahoda spát. Jinak to je strašné, nikdo mi nebude vykládat, že jsou bezhlučné tramvaje,“ dodává.

Místním z Ostravy-Poruby nevadí jen hluk, který by vznikl při stavbě, nesouhlasí ani s provozem jako takovým.

Novou linku město i dopravní podnik zdůvodňují snahou o lepší životní prostředí. „Tramvaj v našem typu městu patří k tomu nejmodernějšímu a vlastně i nejkomfortnějšímu, co městská hromadná doprava může nabídnout,“ vysvětluje ředitel ostravského dopravního podniku Daniel Morys. „To sídliště, které je tam postavené, musí být obslouženo. Ti lidé potřebují propojení s nemocnicí a potřebují propojení s dalšími částmi Ostravy,“ dodává.

Téma komunálních voleb

Více než pět tisíc místních, kteří loni podepsali petici, ale o potřebnosti tramvajové linky pochybují. Trať se stala jedním z témat při loňských komunálních volbách. Například hnutí Ostravak a Starostové pro Ostravu považovali za důležitější stavbu trati do Hrabové. Přesto teď už jako členové vládnoucí koalice na magistrátu pokrčování přípravy podpořili.

„My tady jak sedíme jako vedení, tak vlastně na stupnici 0 po 10, kdy 10 je rozhodnutý člověk, tak my jsme někde na 6, takhle jsem to vždycky prezentoval,“ vysvětuje náměstek pro dopravu Břetislav Riger z Hnutí Ostravak a dodává, že jednoznačný postup bude až po výsledcích EIA, která posoudí vlivy trati na životní prostředí a obyvatelstvo.

Dokumentaci teď město zpracovává a do konce roku ji plánuje dokončit. Pak bude záležet na posudku úřadu.

Spustit audio

Související