Stezka hrůzy

29. červen 2005
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Každé město na světě má mnoho tváří. Na jedné straně výstavní centrum, na druhé periferie. Bohužel i v Ostravě se najdou velmi frekventovaná místa, za která se musíme stydět.

0:00
/
0:00

Ano, raději zavřít oči a ještě lépe si i zacpat nos. Takové pocity mívám, když procházím od vlaku ze svinovského nádraží na Svinovské mosty k tramvaji. Stezkou hrůzy, jak jí říkám, chodím čas od času. Ale asi ne dost často na to, aby mé smysly stačily otupět. Kovová a plechová monstra schodišť a zábradlí, kolem podivné přístavky, rozbitý asfalt a dlažba, potrhané plakáty, odpadky všude okolo, pach lidských výměšků, otupělost a děs. Za poslední léta si tuto trasu nepamatuji jinak, takže čekám na zázrak. Vím, že se nádraží rekonstruuje, bude bezpochyby stylové a na úrovni. Vím, že město má projekt na rekonstrukci mostů, které jsou jediným přístupem od nádraží k tramvajím, ale opravdu nejde s tímto veřejným prostorem, kterým procházejí denně tisíce lidí, udělat něco už teď? Když si představím, že vystupuji z vlaku, jsem cizinka, v Ostravě poprvé, a toto město mě vítá tak děsivou náručí, není mi vůbec dobře. Nezbývá tedy než doufat, že kompetentní úředníci a radní konečně pochopí, že těch pět, deset minut chůze nevábnými svinovskými zákoutími je jejich i ostravská ostuda a dopřejí jak místním, tak přespolním prostředí, které nestojí jen za odplivnutí.

autor: čan
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.