Sto let NDM: První představení a první kritiky

Zveme vás k poslechu 2. dílu velkého rozhlasového seriálu z historie Národního divadla moravskoslezského. Vrátíme se do prvního desetiletí minulého století, kdy se v Ostravě konečně zrodil profesionální divadelní soubor! Jenomže německý. Což sice v mnohonárodnostní Ostravě nebylo nic divného, ale srdce českých vlastenců krvácela.

Musíme žádat, aby správa divadelní podnikla nutné reformy, jinak celá akce skončí fiaskem. Hlavně jeviště. Naprostý nedostatek vkusu, nádherný salon se odbude špinavou pohovkou, kterou by netrpěli ani v předsíni okresního soudu.
Z dobové recenze Karla Budíka

V druhém díle se tedy dovíme, kdy se konečně v Ostravě začalo hrát česky, uslyšíme pamětníka Václava Humla, kterému hlas propůjčil Stanislav Šárský, nesmlouvavého kritika Karla Budíka v podání Davida Viktory, zpěv obdivované operetní subrety Mařenky Zieglerové nebo vzpomínky tehdejšího uměleckého šéfa souboru Alosie Janovského, jenž promluví hlasem Františka Strnada. A taky třeba slavný milostný dialog Valera a Elišky, který sehrají Robert Finta a Aneta Klimešová. Našimi průvodci budou opět Renáta Klemensová a Tomáš Jirman.

autor: ele
Spustit audio

Související