Sto let NDM: První představení a první kritiky
Zveme vás k poslechu 2. dílu velkého rozhlasového seriálu z historie Národního divadla moravskoslezského. Vrátíme se do prvního desetiletí minulého století, kdy se v Ostravě konečně zrodil profesionální divadelní soubor! Jenomže německý. Což sice v mnohonárodnostní Ostravě nebylo nic divného, ale srdce českých vlastenců krvácela.
Musíme žádat, aby správa divadelní podnikla nutné reformy, jinak celá akce skončí fiaskem. Hlavně jeviště. Naprostý nedostatek vkusu, nádherný salon se odbude špinavou pohovkou, kterou by netrpěli ani v předsíni okresního soudu.
Z dobové recenze Karla Budíka
V druhém díle se tedy dovíme, kdy se konečně v Ostravě začalo hrát česky, uslyšíme pamětníka Václava Humla, kterému hlas propůjčil Stanislav Šárský, nesmlouvavého kritika Karla Budíka v podání Davida Viktory, zpěv obdivované operetní subrety Mařenky Zieglerové nebo vzpomínky tehdejšího uměleckého šéfa souboru Alosie Janovského, jenž promluví hlasem Františka Strnada. A taky třeba slavný milostný dialog Valera a Elišky, který sehrají Robert Finta a Aneta Klimešová. Našimi průvodci budou opět Renáta Klemensová a Tomáš Jirman.
Související
-
V Rozhlasovém listování se poprvé vydáváme vzhůru do divadelní historie
Sto let Národního divadla moravskoslezského připomene nový rozhlasový seriál, mapující historii nejstarší ostravské scény. A první díl nás zavede až do srpna roku 1906.
-
Rozhlasový seriál mapuje sto let Národního divadla moravskoslezského
V letošním roce uslyšíte osmnáct dílů, každou neděli jeden, další budou následovat v roce příštím.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.