Tahanice o zastávku
Dnešní poznámka je o jednom velmi zajímavém sporu. Nejde v něm o žádné velké peníze, nikdo na nikoho nekřičí a nikdo nehrozí soudem. Spíše dokazuje, jak půvabné mohou být všední starosti. Vydáme se na jednu železniční zastávku na Frýdecko-Místecko.
Byly jednou Vojkovice a Dobratice - dvě klidné a hezké vesnice. A taky tady stála železniční zastávka na katastru Vojkovic, která měla ale nápis Dobratice pod Prašivou. I rozhodli se někteří koumáci, že by bylo dobré cedule vyměnit. Že lepší by byly Vojkovice pod Prašivou. Kuriózní otázka byla na světě a do hry byly vmíseny i České dráhy. Ty zaujaly velmi diplomatický postoj, že jako by byl řešením nápis Vojkovice-Dobratice anebo, aby byla možnost demokratické volby, Dobratice-Vojkovice. Zastupitelstva usedla a radila se, co s tím. Dát přednost zažitému názvu anebo katastrální mapě? Když by navíc výměna cedule přišla celkově na desítky tisíc korun. Jak to nakonec dopadlo? Vojkovice a Dobratice zakopaly válečnou sekeru ještě dříve, než ji vykopaly, takže vše zůstává při starém a vojkovická zastávka Dobratice pod Prašivou přežije i další měsíce. Škodolibě bych sice mohl poznamenat - to je škoda, že se dohodli, mohl by to být krásný spor - ale dopadlo to asi tak, jak to dopadnout muselo. Malá zastávka postavená v někdejší Akci Z je stále místem smíru. A to je dobře. Berte to jako netradiční připomínku dnešního svátku Svatého Valentýna, kdy je velmi žádoucí rozdávat důkazy lásky. Ne snad, že by se vojkovické ženy vrhly na dobratické muže a naopak, ale i pohoda a vítězství selského rozumu někdy může být projevem lásky. Přejme si, ať všechny železniční zastávky zůstanou klidnými oázami. Přinejmenším z pohledu územního plánu.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor

Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.