Tai chi – 2. cvičení s Jiřím Kovalem

8. prosinec 2013

Výsledkem uspěchaného a současně sedavého způsobu moderního života je často stres a nedostatek fyzické aktivity. Jednou z možností, jak toto riziko odbourat, je cvičení tai chi.

Je dobré nejen na fyzičku ale i na psychickou kondici. A co je důležité - věnovat se mu můžete v každém věku. Tisícům lidí, kteří taoistické tai chi praktikují, toto cvičení výrazně zlepšilo život. Své o tom ví i cvičitel Jiří Koval, se kterým natáčela Ivana Šuláková.

Cvičení

Popisky k fotografiím
1) Výchozí pozice z minulé části cvičení: dlaně jsou otevřené, prsty natažené (ne však křečovitě), váha je z větší části na pravé noze, levá noha je natažená, pravá pokrčena v koleni. Chodidla svírají úhel 45 stupňů. Tělo je vytočeno ve směru pravého chodidla.
2) Pohyb „Chytání ptačího ocasu vlevo“: Přeneseme váhu na pravou nohu (levá pata se zvedá ze země) a současně křížíme ruce v oblasti zápěstí před tělem asi ve výši pasu (dlaně nejsou blízko u těla). Na konci stojíme na pravé noze a pro stabilitu jsme opřeni o levou špičku nohy.

Tai Chi - 2. cvičení s Jiřím Kovalem (snímky 1 a 2)


3) Detail křížení rukou: ruce se kříží v oblasti zápěstí, pravá dlaň směřuje k podlaze, levá dlaň ke stropu.
4) Následuje nejdříve krok v úhlu 45 stupňů doleva (chodidla svírají uvedený úhel).
5) Po kroku vytočíme tělo ve směru levého chodidla. Současně jsou v pohybu obě ruce - levá ruka přechází před tělo a skončí v pozici, jako bychom drželi před tělem velký míč. Pravá ruka se přesune ke stehnu. Všechny pohyby jsou plynulé a uvolněné. Váha je nyní na levé noze.

Tai Chi - 2. cvičení s Jiřím Kovalem (snímky 3, 4 a 5)
autor: š.iva
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.