Tři v jednom

5. duben 2004
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Necelé čtyři týdny nás dělí od vstupu do Evropské unie. Na prvního máje se probudíme už jako příslušníci evropského společenství. A jaký bude ten první pohled do zrcadla? Změní se něco?

Prvního května: Ráno vstanu, půjdu do koupelny a podívám se na sebe. Předpokládám, že mě napadne obligátní otázka: A to je kdo? Ale určitě zaznamenám tu velkou změnu... Prapodivný pomačkaný obličej, už nebude patřit jen tak někomu. V zrcadle spatřím právě zrozenou tvář hrdé Evropanky... Už se nebudu okázale hlásit pouze k pivu, olomouckým tvarůžkům, křišťálu a nebo uhlí... Od prvního května budu brát za své i francouzské víno, holandské sýry, německá auta nebo maďarský uherák... A to bude asi tak všechno. Žádné velké změny mě totiž nepotkají. Na skoro všechny výhody členství v Evropské unii má naše země sjednaná takzvaná přechodná období. Nevýhody? Pokud i prezident bude pro, tak možná už v květnu budu mít radost z toho, že se české sazebníky DPH přizpůsobí společenství, výsledek bude jediný: budu mít hlouběji do kapsy. Škoda, že zdražení bude vlastně prvním dopadem vstupu republiky do EU, který lidé pocítí. Přísnější hygienické normy, volné cestování po zemích unie, možnost studovat a pracovat v zahraničí... To všechno jsou výhody, které běžný člověk ke svému každodennímu životu nepotřebuje. A ještě jedna poznámka v souvislosti s modrou vlajkou se zlatými hvězdami mě napadá… A sice ostravský galakoncert… Smysl pro efektivnost, který radnice má, mě opravdu zarazil. Málo kdo totiž umí spojit oslavy konce 2. světové války, vstupu do Evropské unie a konání hokejového šampionátu v Ostravě. Tři v jednom, výhodné balení, dobrá cena.

autor: mik
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...