Třinecké železárny zahájily stavbu nové linky, provoz huti bude ekologičtější

10. září 2024 13:27

V Třineckých železárnách začala rozsáhlá modernizace provozu, která výrazně sníží množství škodlivin v ovzduší. Firma zahájila stavbu ekologičtější linky na výrobu materiálu pro tamní vysoké pece. Díky tomu bude méně emisí oxidu uhličitého a celkové prašnosti. To vše za zhruba jednu miliardu korun.

Aglomerace je místem, kde se za vysokých teplot spéká dohromady jedna z klíčových surovin pro výrobu surového železa. Je to nejprašnější místo v celé třinecké huti, které ale postupně nahradí úplně nová linka. „Je to vlastně takový první projekt transformačního greenworku jak snížit emise CO2,“ říká Petr Faruzel z Třineckých železáren.

Čtěte také

Popisuje to jako železnorudnou briketační linku. Nic se tam už neohřívá, výroba je za studena. Omezí se tím pádem i spotřeba koksu. „Zdrojem je jen elektrická energie. Tento konkrétní projekt nám umožní snížit emise o 70 tisíc tun oxidu uhličitého,“ dodává Faruzel.

Huť tím plní požadavky Evropské unie na podstatné snížení emisí skleníkových plynů a změnu výroby oceli. Nebude to ale dražší než současný způsob. „Protože ten proces nebude tolik energeticky náročný jako v současné době, kdy tento proces provádíme termickou cestou. A kvůli emisi CO2 musíme využívat i povolenek,“ dodává generální ředitel železáren Roman Heide.

Novou linkou to podle něj ale teprve začíná. Železárny musí postupně odstavit jednu ze dvou vysokých pecí a jednu ze dvou aglomerací. Nahradí je elektrická pec a výroba oceli ze šrotu. Celkem to bude stát v případě této huti více než jednu miliardu eur do roku 2030.

autor: Martin Knitl
Spustit audio

Související