Velká rozhodnutí

3. listopad 2005
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Frýdecko-místecký úřad práce uspořádal se školami další ročník Trhu studijních a učebních oborů. Školáci z posledních ročníků si tady mohli vybrat, nebo aspoň udělat jasno, jaké vůbec mají možnosti. Někteří odcházeli s letáky v ruce, ale o to víc zmatení. Teď se mají rozhodnout.

0:00
/
0:00

Čím budu, až budu velký? Takovou otázku si denně kladou děti každého věku. Začnou popelářem, pomyslí na učitele, napadne je prodavač, zpěvák, herec či hokejista a skončí u přání stát se milionářem. A nic nedělat. Pak ale přijde chvíle, kdy se mají rozhodnout a vybrat školu, která je vyprovodí do života a profese, jíž mají nadosmrti zůstat věrni. Ve čtrnácti patnácti letech. Když jsem je viděla na Trhu studijních a učebních oborů, vůbec jsem jim ty chvíle rozhodování nezáviděla. Někteří už sice věděli celkem přesně, čemu by se chtěli věnovat, většinou tam ale jen bezcílně bloumali v doprovodu rodičů a sami sebe se ptali: gymnázium? Průmyslovka? Učební obor? A co dál? Vysoká škola? Ale jaká?

Za děti i v tomto často rozhodují rodiče. Chtějí z nich mít to, co se jim samotným nepodařilo, a chtějí pro ně lepší budoucnost, než měli sami. Přitom je vůbec nenapadne, že jejich potomek na vybranou školu nemá nadání, inteligenci ani znalosti a že vybraná škola sice vypadá dobře napsaná v životopise, ale pro praxi třeba vůbec nepřipraví. A do toho dětem ještě radí nejrůznější odborníci. Tento obor nemá perspektivu, s tímto daleko nedojdeš, tam se pro velký zájem nedostaneš. Čtrnácti- patnáctiletá slečna, která ještě před chvilkou myslela, že už je dospělá, se tak nechá válet mezi mlýnskými kameny přání svých a rodičů, moudrých rad poradců a našeptávání kamarádů. Nakonec z trucu nebo přesvědčení, že je to to nejlepší, něco do přihlášky napíše. V osmnácti či devatenácti pak bude přemýšlet, co dál, a znovu zjistí, že vlastně neví. Někdo by jí měl říct, ať se nebojí, že to nějak dopadne. Ale není to pravda. Odteď už to bude jenom jedna dlouhá řada rozhodnutí.

autor: Gabriela Všolková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.