Vlk v rouše beránčím

23. září 2005
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Předseda KSČM Miroslav Grebeníček ohlásil odchod z čela strany. Změní to situaci na naší politické scéně?

0:00
/
0:00

Po listopadu 89 nevydržel žádný z politiků v čele své strany tak dlouho jako Grebeníček. V revolučních dobách se nahlas hovořilo o nutnosti zákazu komunistů. V zájmu hesla Nejsme jako oni k tomu tehdy nedošlo. Bohužel, dodají mnozí. Tvrdím ale, že mít komunisty v ilegalitě by bylo větší zlo než na ně celých těch šestnáct let mířit světlem parlamentní demokracie.

Grebeníčkovi je třeba přiznat dvě věci. Svou stranu v těžkých dobách stmelil a přivedl až skoro ke dvacetiprocentním volebním ziskům. Opačnou stranou mince je, že pod jeho vedením mají komunisté absolutně nulový koaliční potenciál. Dveře Strakovy akademie jim po celou tu dobu zůstaly na hony vzdálené. Pokud teď Grebeníček svou ohlášenou rezignaci myslí opravdu vážně, tak se situace podstatně mění. Sociální demokraté už nebudou mít tak velký problém se s nimi v Parlamentu otevřeně kamarádit. Zatím to dělají skrytě, protože je omezuje bohumínské usnesení o zákazu vzájemné spolupráce na celostátní úrovni.

Řada sociálních demokratů přitom tvrdí, že žábou na prameni je právě Grebeníček. S ním v čele se růže s třešněmi prostě nesnesou. Bez něho už to takový problém určitě nebude. Ať už bude v čele komunistů kdokoli jiný, budou na vládní dveře klepat mnohem směleji. Chce to jen maličkost. Kromě kvalitního volebního výsledku svého musí doufat i v dobrý výsledek svého nejbližšího programového partnera - tedy ČSSD. V předvolebních průzkumech zatím levicový blok ztrácí zhruba sedm procent na možnou pravostředovou koalici. Pod dojmem současných německých voleb to ale u nás může být příští rok v červnu úplně jinak. Je třeba upozornit, že taková varianta není až tak nereálná. Je třeba se nad jejím následky seriózně zamyslet. Dokud je čas. Abychom se pak nedivili až k vládě pustíme vlka v rouše beránčím!

autor: Michal Svatoš
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.