Žabomyší spor

17. srpen 2006
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Už několik let se táhne spor mezi radnicí Moravské Ostravy a Přívozu a pěticí majitelů obchodů na Frýdlantských mostech. V poslední době se přiostřil a zatím to vypadá, že se obě strany nedokáží dohodnout. Za podobnou zápletku by se zřejmě nemuseli stydět ani vyhlášení autoři absurdních dramat.

0:00
/
0:00

Žabomyší spor. Tak jsem si sama pro sebe ohodnotila kauzu podnikatelů z Frýdlantských mostů. Stěžují si, že se k podchodu, který je významným ostravským dopravním uzlem, nedostanou autem, lépe řečeno, nedostane se k nim zásobování pro jejich podniky. Situace se vleče léta, vlastně už od té doby, kdy v prostoru pod mosty začali podnikat. Zpočátku porušovali zákon a nechávali jezdit auta po chodníku. V poslední době ale mají řidiči mnohem větší strach, prostě nechtějí přijít o body a ohrozit svou obživu. Podnikatelé začali tlačit na radnici, která navrhla varianty. Obchodníci je označili za špatné. Volají po výjimce a chtějí dál jezdit po chodníku. Vedení obvodu Moravská Ostrava a Přívoz o tom nechce ani slyšet a ohání se posudky. Přesto zadala studii, která komplexní řešení navrhne. Kdyby se ale mělo něco upravovat nebo stavět, potrvá to kvůli veškerému povolování a shánění peněz léta. A máme spor, který jakoby neměl příčinu ani východisko. Nechci se zastávat či hanit jen jednu ze zúčastněných stran. Myslím, že radnice by mohla být ochotnější. Na vině jsou i sami podnikatelé, kteří nedodržují pravidla a kritiku by si zasloužili i policisté nad vším přivírající oči. Jednu věc ale nechápu. A sice argumenty místostarosty Milana Svobody, který poukazuje na pražské metro, kam se obchodníci se zásobováním podle něj také nedostanou. Protesty lidí, kteří za své provozovny platí nemalý nájem, pak chápe jako zbytečné čeření vody. Víceméně to pak vypadá, že radnici starosti malých a středních podnikatelů nezajímají. O to smutnější je, že je pravicová.

autor: mik
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, ředitelka Vývoje a výroby

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.