Záložní zdroje

2. listopad 2004
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Tisíce Ostravanů se v neděli večer ocitly bez telefonního spojení poté, co v Mariánských Horách vyhořela ústředna Českého telekomu. Tato zdánlivá "maličkost" však pro někoho mohla či může mít nedozírné následky.

0:00
/
0:00

Telefonní spojení člověk ještě před sto lety k životu nutně nepotřeboval. Stejně jako mnohé jiné vymoženosti moderní doby. V současnosti je bere jako samozřejmost, důsledky výpadku si ovšem neuvědomí do chvíle, než nastane.

Potřebujete sanitku? Stačí zvednout sluchátko a zavolat. Pokud ovšem linky fungují. V dané chvíli vám nepomůže ani nedaleká budka, pokud ale o její existenci vůbec máme tušení či nějaká v okolí je. Naštěstí jsou tady ještě jiné varianty - mobilní operátoři či soused s autem.

A nebo jiný příklad: Firma, která potřebuje obchodovat, domlouvat schůzky, komunikovat. Jediný den bez telefonního spojení může znamenat i miliardové ztráty. Pokud nemá vymyšlenu "krizovou" variantu a spojení s okolním světem si nezajistí jinou cestou.

A do třetice: Každé ráno vám v našem vysílání nabízíme rozhovory s meteorology, soutěže a rubriky, které na telefonním spojení stojí...

Tolik jsme si zvykli na vymoženosti moderní doby, že při jejich selhání nevíme, co dělat, jak se bez nich obejít. Asi nejvýrazněji pociťuje mnohý z nás bezmoc při výpadku elektřiny. Nejen, že si nepustím televizi či rádio, ale třeba si ani neuvařím a nezatopím. Svíčky jsou v domácnostech spíše už jen jako dekorace či pro zpříjemnění některého z večerů. Na záložní zdroje se moc nemyslí. K jejich použití by v ideálním případě totiž vůbec nemělo dojít, a tak jen zvedají náklady. Nicméně - jak se čas od času ukazuje, svůj smysl mají.

autor: tif
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...