Zdánlivé maličkosti

13. duben 2005
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Pokud byste hledali nějakou typicky českou vlastnost, určitě narazíte na závist anebo nízké sebevědomí. Stejně tak se ale setkáte s pojmy jako "šikovné ruce" anebo "vynalézavost". Právě proto je i mezi obyčejnými smrtelníky celá řada autorů zlepšovacích návrhů a dobrých nápadů. Kdysi byli v područí politické agitace. Dnes zůstalo - v uvozovkách - jen u těch nápadů.

0:00
/
0:00

Bývali to hrdinové. Ze dne na den se stávali ideovými předáky a jejich jména zdobila nejednu tabuli cti. To sice už dávno neplatí, ale základ naštěstí zůstal. Snad jen s tou výjimkou, že v novinách se už mnoho nedozvíte. Stále jsou ve výrobních halách dělníci schopní vymyslet zdánlivou maličkost, která uspoří neuvěřitelné statisíce. Stále jsou ve firmách lidé, kteří myslí na to, co dělají. A jak to dělají...

Dnes odpoledne vám ve vysílání nabídneme konkrétní příběh pana Nováka, který pracuje v Opavě. Vymyslel "dvojité ofoukávání zápustek", což sice zní jako z jiného světa, ale 450 tisíc za rok díky tomu zůstane ve firemní kase. No a půl miliónu, to už je docela kulatá sumička, která za to dvojité cosi rozhodně stojí. A sama firma slibuje, že bude-li úspora skutečně taková, ne-li ještě vyšší, sáhne do své velké peněženky a dobrý nápad náležitě ocení. Ono se jí to totiž zatraceně rychle vrátí.

Manažeři sice plánují mezinárodní obchodní taktiky, fúze střídá fúzi, jednu konferenci následuje druhá, ale ono se dá zabrat i opačným směrem. Jistý systém nazvaný Kaizen k nám proniká až z dalekého Japonska a není ničím jiným, než snahou zlepšovat výrobu za minimální peníze. Světe div se, ale stačí prý sledovat, kudy dělník během směny chodí a kolik kroků zbytečně udělá. Nebo proč přelévá jednu nádobu do druhé a pak do třetí, když tu druhou může vlastně vynechat. Dnes v roce 2005 zjišťujeme, kolik miliónů nám utíká mezi prsty tak primitivními cestami...

Je moc dobře, že v době poznamenané skepsí existují lidé s chutí a vůlí něco vylepšit. Jenom jim nedávejme žádné budovatelské nálepky, protože to by šikovné hlavy, tak jak praví seznam typicky českých vlastností, znova zařadilo mezi nevyčnívající dav. Dříve nebo později.

autor: mrk
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?