Zima a střecha

23. leden 2006
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Zima a střecha. Napadá vás, že tato slova nemají příliš mnoho společného? Opak je pravdou, stačí, když si k výrazům zima a střecha přidáte ještě sníh.

0:00
/
0:00

Už je to asi otřepané klišé, říkat, že letošní zima nám dává zabrat. Uplynulý víkend ale nám milovníkům léta zabrat dal a já se obávám, že minimálně do středy nebudeme fungovat na 100%. Právě uprostřed týdne mají dvaceti stupňové mrazy polevit a doufejme, že se alespoň pro letošek už nevrátí. Proti zimě se ovšem dá bojovat. Když nemusíte, nevylézáte z postele, nosíte jedny ponožky či svetr na víc a je vám úplně jedno, že váš kulich už vyšel z módy. Válku s lidskou hloupostí a lhostejní tak snadno vyhrát nedokážeme. Majitel benzinové pumpy na Hlučínské ulici v Ostravě ukázal, zač je toho loket. V sobotu odpoledne krátce po druhé hodině se pod náporem sněhu na čerpací stanici propadla střecha. Necelých čtrnáct dnů poté co se zřítila střecha v jiné části Ostravy- na Fifejdách v supermarketu Lidl. Ten den jsem měla volno, ale vzpomínám si na mrazivé telefonáty s kolegyní, která sloužila a pozorovala práci hasičů a záchranářů na místě. Protože byl obchod v době havárie otevřený, hrozilo, že pod troskami mohou být lidé. Záporný verdikt vyřkli hasiči až po více než čtyřech hodinách, kdy objekt prohledávali. Padající střecha zasáhla a lehce zranila jen jednu ženu. Nic vážného se jí naštěstí nestalo. Jeden by si řekl, že se lidé poučí. Zapřemýšlí nad tím, jak jsou jejich obchody, benzínové stanice, výrobny, sklady i domy konstruovány a podobnému neštěstí zabrání. Ten komu patří pumpa na Hlučínské ulici si evidentně příliš hlavu nelámal. Možná spoléhal na náhodu. Třeba stejně jako řidiči, kteří jezdí opilí a pak náhodou vraždí na silnicích.

autor: mik
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, ředitelka Vývoje a výroby

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.