Bixiga 70: Afrobeatová komunita ze čtvrti Bixiga

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03494238.jpeg

Na samém vrcholu, kdy desetičlenná brazilská kapela s dechy dosáhne hudebního orgasmu, bez průtahů, jakoby dechařům namísto prstů tlačily na klapky nástrojů tuny cihel, smete davy intenzitou stovky lodních sirén. To sice zdaleka nepřipomíná pozvánku na bezpečný koncert, i tak: kdo nedorazí, prohloupí.

S názvem třetího alba vám svitne, proč vždycky, když se ve výhradní instrumentální hudbě Bixiga 70 chytíte nějakého tématu nebo rytmu, hned vám ho dechaři, kytaristé, bubeníci a klávesák vyrvou z ruky: Quebra-Cabeça překládáme jako skládačku, puzzle, chcete-li.  Za platformu zvolili afrobeat, do níž vsadili brazilské vlivy, jazz, funky, punk, rock, západoafrickou bubenickou školu a rytmický spiritualismus afro-brazilského candomblé. A pak už se jen dechaři nadechli a vše v jedné směsi svižně vyfoukli ve formě bombastické hudby, jakou jsme si donedávna nedokázali představit. Jinak to prý ale v Bixiga, multikulturní čtvrti dvanácti milionového São Paulo, nemohlo skončit.

„Bixiga je víc než jméno, představuje způsob života. Čtvrť je bláznivá komunita, protože i když se nachází v samém centru, připadáte si tu jako na předměstí. Když se procházíte po ulicích, potkáte kluky z Nigérie nebo Bolívie a pak si zajdete do italských restaurací nebo večer vlezete do místních hudebních klubů, které v minulosti vedle největších brazilských hvězd hostily třeba Stevie Wondera a Sarah Vaughan. Pro nás je Bixiga symbolem města, odsud jsme načerpali svůj smysl pro komunitu,“ řekl kytarista Mauricio Fleury.

To on před osmi lety skupinu založil a povolal do ní hráče rozdílných zkušeností. Myšlenku mu vnuknul nečekaný nový přítel: bubeník a architekt nigerijského stylu afrobeat Tony Allen. Setkali se spolu v Kanadě na Red Bull Academy. Zakouřili si spolu trávu, popovídali a nakonec i společně zahráli. Po návratu měl Fleury jasno a v úctě k legendární kapele saxofonisty Fely Kutyho Africa 70 přidal k Bixiga magickou číslici.

Afrobeat je dnes globálním žánrem a kde jinde než v Brazílii, zemi s obrovskou černošskou populací, tak mohl padnout na úrodnou půdu. Bixiga od začátku ale nezněla jako další variace na afrobeatovou úderku s dechy a kytarami, to ta čtvrť a kouzlo její hudební diverzity.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...