Ivana Šuláková: Lečo

7. červen 2011
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Okurky, fazolové výhonky, nebo možná úplně jiná zelenina či ovoce. Dohady kolem zdroje nákazy smrtelně nebezpečného onemocnění neberou konce. Jisté však je, že se po Evropě šíří od našich německých sousedů a hygienikům dělají hodně hluboké vrásky na čele. A nejen hygienikům.

S jistou dávkou černého humoru bychom my, novináři, mohli říci, že letošní okurková sezóna začala poněkud dříve, než je obvyklé. Odstartovaly ji zvěsti o nebezpečném zdroji nákazy, kterým měly být španělské okurky dovezené do Německa. Do regálů s touto oblíbenou zeleninou zcela pochopitelně ihned přestali sahat nejen milovníci typických řeckých tzatziků.

Uplynulo však jen pár dnů a už se údajný zdroj nákazy přesunul mezi klíčící fazole. Ale nebojte se, chilli con carne, fazolovou polévku nebo komedii mistra Beana si můžete vychutnat bez obav!

A tak si říkám, že bychom měli možná změnit i naši novinářskou hantýrku. Okurková sezóna by si totiž zasloužila přejmenování na fazolovou. S ohledem na dosavadní nejistotu německých hygieniků ale raději ještě chvíli počkáme.

Stejně, jak rychle se z nakažených okurek staly nakažené fazole, může být hned zítra za zdroj nákazy označen úplně jiný sortiment zelinářů. Letošní konec jara a začátek léta tak může být i rajčatový, paprikový, cibulový... no, prostě to asi bude pořádné lečo!

autor: š.iva
Spustit audio