Letní lenora

21. červenec 2004
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Léto je zvláštním obdobím. Ti, co prožívají skvělou dovolenou, si ho nemohou vynachválit. Naopak ti, kteří musejí pracovat, bojují sami se sebou. O takové bitvě je také následující poznámka.

Počet lidí bez práce sice mírně klesá, ale s mírným odstupem stagnuje. Podle některých analýz se dá očekávat... Ne, tak to ne, na to je příliš horko. Zkusíme něco jiného: Opavu čeká zřejmě největší změna linek městské hromadné dopravy. Příčinou je rozsáhlá rekonstrukce Dolního náměstí... no ale že by se mně chtělo počítat, kolik to bude stát... Takže jinak: Horko panuje a koupaliště zažívají vlny zájmu návštěvníků... no jistě a já dřepím u počítače a buším do klávesnice jakousi poznámku. To tak! Ale když ji neudělám, tak budu muset vysvětlit, proč jsem to neudělal.

Také se vám v těchto dnech tak zoufale nechce? Něco vymýšlet, psát, uvažovat a vůbec smysluplně existovat? Horko vybíjí mozkové buňky a deptá všechny síly. Paradoxně po mírňounkém ochlazení v nočních hodinách je člověk aktivní, svým způsobem odpočinutý a ne a ne zabrat. Čímž se spirála destrukce jen prohlubuje. Přidáme-li k tomu novinářsky oblíbené období, kdy se zrovna nedá říci, že by jedna událost střídala druhou, je konstrukce plná.

Pokud jste milí posluchači pochopili, že jde o poznámku o tom, jak se člověkovi nechce a jak vlastně ani není schopen vymyslet rozumné téma, pak jsem svůj úkol splnil. Trpíte-li stejnou sezónní úchylkou, nejste rozhodně sami. A jen pro pořádek, poznámka je v našem vysílání jediným útvarem, ve kterém si mohu dovolit ledasco. Pak už ne. No, jak to bylo s tou analýzou nezaměstnanosti? Ach jo.

autor: mrk
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.