Letní lenora

21. červenec 2004
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Léto je zvláštním obdobím. Ti, co prožívají skvělou dovolenou, si ho nemohou vynachválit. Naopak ti, kteří musejí pracovat, bojují sami se sebou. O takové bitvě je také následující poznámka.

Počet lidí bez práce sice mírně klesá, ale s mírným odstupem stagnuje. Podle některých analýz se dá očekávat... Ne, tak to ne, na to je příliš horko. Zkusíme něco jiného: Opavu čeká zřejmě největší změna linek městské hromadné dopravy. Příčinou je rozsáhlá rekonstrukce Dolního náměstí... no ale že by se mně chtělo počítat, kolik to bude stát... Takže jinak: Horko panuje a koupaliště zažívají vlny zájmu návštěvníků... no jistě a já dřepím u počítače a buším do klávesnice jakousi poznámku. To tak! Ale když ji neudělám, tak budu muset vysvětlit, proč jsem to neudělal.

Také se vám v těchto dnech tak zoufale nechce? Něco vymýšlet, psát, uvažovat a vůbec smysluplně existovat? Horko vybíjí mozkové buňky a deptá všechny síly. Paradoxně po mírňounkém ochlazení v nočních hodinách je člověk aktivní, svým způsobem odpočinutý a ne a ne zabrat. Čímž se spirála destrukce jen prohlubuje. Přidáme-li k tomu novinářsky oblíbené období, kdy se zrovna nedá říci, že by jedna událost střídala druhou, je konstrukce plná.

Pokud jste milí posluchači pochopili, že jde o poznámku o tom, jak se člověkovi nechce a jak vlastně ani není schopen vymyslet rozumné téma, pak jsem svůj úkol splnil. Trpíte-li stejnou sezónní úchylkou, nejste rozhodně sami. A jen pro pořádek, poznámka je v našem vysílání jediným útvarem, ve kterém si mohu dovolit ledasco. Pak už ne. No, jak to bylo s tou analýzou nezaměstnanosti? Ach jo.

autor: mrk
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?