Ostravská devadesátka: Seriál o lidech, kteří se zapsali do rozhlasové historie

Jindřich Pravda. Redaktor s hlubokým hlasem a znalostí prostředí, ve kterém natáčel

Redaktor zpravodajství ostravského rozhlasu Jindřich Pravda, který se věnoval hornictví, energetice a ekonomice, proslul nejen svým sytým, hlubokým hlasem, ale zejména profesionalitou, a znalostí prostředí, ve kterém natáčel.

Profesi rozhlasového redaktora se učil tzv. „od píky“ až v rozhlase. Jak začínal? „Někdy koncem roku 1970 rozhlas vyhlásil konkurz, tak jsem tady přišel. Sedělo tam pět nebo šest lidí a ptali se mě na různé věci, ale takové triviální. Pak mi poděkovali a že mi dají vědět,“ vzpomíná Jindřich Pravda.

Bydlel tenkrát v Havířově a že byl do rozhlasu přijat, mu přišli oznámit domů osobně. „Od toho a toho dne musíte nastoupit v rozhlase, tak si to zařiďte. Ten den jsem přišel asi o půl sedmé, byl jsem zvyklý chodit do práce na šest, a tady samozřejmě mrtvo a ticho. V prvním patře byly židličky, tam jsem si sedl a čekal. A najednou někdo šel po schodech, taková dívenka. Tak jsem ji pozdravil, ona se skoro lekla a šla do nějaké kanceláře. A za osm let byla mojí ženou,“ vypráví.

Jindřich Pravda nastupoval do rozhlasu dvakrát – kromě už zmíněného roku 1970 ještě i v roce 1983. Co se stalo? Jaké pořady, které posléze proslavily ostravské studio, se svými kolegy připravoval? Poslechněte si v našem rozhovoru.

autor: dam
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.