Ostravská devadesátka: Seriál o lidech, kteří se zapsali do rozhlasové historie
Jan Rokyta. Syn legendárního folkloristy rozvíjí odkaz svého otce
Poprvé v rozhlase nahrával ve dvanácti, studoval a žil v Holandsku a jde v otcových šlépějích. Muzikant, hudební redaktor, režisér a dramaturg Jan Rokyta.
V posledních třech ročnících mezinárodního rozhlasového klání folklórních nahrávek Grand Prix Svetozára Stračinu ostravský rozhlas pokaždé v této prestižní soutěži úspěšně zabodoval. Může za to syn legendárního folkloristy Jana Rokyty, muzikant, hudební redaktor, režisér a dramaturg Jan Rokyta ml., který tak rozvíjí odkaz svého otce, i v nahrávkách a cyklických pořadech ostravského rozhlasového studia.
Čtěte také
Do ostravského rozhlasu se jako muzikant poprvé dostal ve dvanácti letech. „Bylo to, tuším, v roce 1983, kdy jsem jako cimbalista dětské muziky z lidové školy umění v Ostravě-Hrabůvce natáčel pod patronátem doktora Gelnara jako hudebního redaktora a režiséra Vladimíra Studničky. To byly mé první zážitky. Zřejmě jsem už se svým otcem do té budovy vstoupil i předtím, ale na to si nepamatuji,“ říká v úvodu rozhovoru Jan Rokyta mladší.
Jaromír Gelnar i Jan Rokyta starší jsou pro Jana Rokytu mladšího rozhlasové legendy. Stejně tak i Ivo Stolařík. „Když si potom člověk uvědomí, že smí být dramaturgem hudebního cyklu Zpěvem k srdci, jehož zakladatelem byl právě doktor Stolařík už na konci 40. let a kde hostovala tehdy mladičká osmnáctiletá Jarmila Šuláková, tak člověk má pocit, že se stává článkem historického řetězu v tom svém oboru,“ dodává Rokyta.
K redaktorské práci v ostravském rozhlase se dostal v roce 2009 po osmnácti letech strávených v Holandsku. „Byl to pro mne takový otazník, jestli je ta práce pro mne a jestli já té instituci mohu něco dát. Ale dodnes toho nelituji, bylo to obrovské obohacení,“ svěřuje se. S texty mu tehdy pomáhal jeho otec, později pak převzal jeho pořady – Zazpívejte si s námi, Píseň domova a už zmíněný cyklus Zpěvem k srdci.
„Největší přínos je pro mne práce se slovem, vytříbenost textů. Když člověk přemýšlí nad texty, tak se mu zklidní i myšlenky a dokáže nejen lépe formulovat, co si myslí, ale dokáže lépe i myslet,“ odpovídá Jan Rokyta na otázku co mu rozhlas dal.
Související
-
Devadesát let ostravského rozhlasu: Studia plná příběhů a tajemství
Přesně před 90 lety začal pravidelně vysílat Český rozhlas Ostrava. Své hudební začátky tady prožili muzikanti jako Marie Rottrová, Jaroslav Wykrent nebo Karel Kryl.
-
Na galakoncertu Českého rozhlasu Ostrava zazářila Marie Rottrová. Večerem provázel Jarek Nohavica
Poslední říjnový den jsme v ostravském Gongu mohli slyšet výborná hudební čísla, vzpomínky na ostravské hudební osobnosti i na historii ostravského rozhlasu.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.