Ostravská devadesátka: Seriál o lidech, kteří se zapsali do rozhlasové historie

Peter Gábor. Vyhledávaný režisér v  rozhlase začínal jako interpret slovenské literatury

Herec, zpěvák a divadelní režisér Peter Gábor se poprvé představil v ostravském rozhlase jako interpret slovenské literatury. A v polovině 90. let se stal vyhledávaným rozhlasovým režisérem.

„Byl tady literární redaktor, který byl velkým fanouškem slovenského jazyka, Miroslav Zelinský. Ten mě tehdy oslovil,“ vzpomíná rodák z Nitry.

A když přijal angažmá jako režisér  v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, stal se vyhledávaným režisérem rozhlasovým. Je podepsán pod řadou oceněných literárních opusů. Se kterým mistry zvuku spolupracoval?

Čtěte také

„Moje první režie byly s Hankou Kovalovou. Naučila mě pracovat s tou technikou, s mikrofonem. Ten je totiž strašně důležitý. A má také skvělý humor a je takovým druhým okem mé režijní práce. A z těch mladších Marek Hoblík, který je zase výborný muzikant, takže někdy spolupracoval i hudebně,“ říká Peter Gábor.

Vystupoval také jako zpěvák – součástí rozhovoru je i písnička nahraná v bratislavském rozhlase. Je z politicko-satirického kabaretu DEREŠ. Spolu s Elenou Vacvalovou zpívá Žraloka právě Peter Gábor. Poslechněte si.

autor: dam
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.