Ostravská devadesátka: Seriál o lidech, kteří se zapsali do rozhlasové historie

Ivo Roubal. Mistr zvuku natočil v hudební režii přes 15 tisíc snímků

Nastoupil do ostravského rozhlasu jako první technik, který byl vybrán tehdejším hudebním šéfrežisérem Josefem Przebindou ještě na  frenštátské průmyslovce.

„Pan Przebinda totiž chtěl, aby ten technický pracovník byl zároveň muzikant. To bylo v té době nebývalé. Tenkrát mi bylo jednadvacet,“ vzpomíná Ivo Roubal na své rozhlasové začátky.

„V té době byl tady takový zvyk – a myslím, že vůbec nebyl špatný – že každý, kdo tady nastoupil, tak dělal takové kolečko. Takže jsem absolvoval střižnu u zpravodajců, pak jsem pracoval v kontrole, kde bylo odbavování kompletního vysílání. Ve slovních režiích jsem přičichl k různým mixážím. Mým snem bylo samozřejmě dostat se k muzice, kvůli které jsem byl také vybrán, ale trvalo to ještě nějaký rok,“ dodává.

V hudební režii následně natočil přes patnáct tisíc snímků. A s jeho více než padesátiletým rozhlasovým životem je spojeno mnoho příběhů, ale také rozhlasových  unikátů. Jakých? Uslyšíte v záznamu rozhovoru, jehož součástí je také píseň Markétka, u jejíhož zrodu v roce 1973 stál.

autor: dam
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.