Ostravská devadesátka: Seriál o lidech, kteří se zapsali do rozhlasové historie
Petr Šiška. Rocková Ruleta, Dechovkářská liga a spousta moderování i muziky
Muzikant, zpěvák, textař, scénárista a producent Petr Šiška strávil za ostravskými mikrofony téměř deset let. V ostravském rozhlase však začínal jako zpěvák.
Čemu rozhlas naučil moderátora a autora hudebního pořadu Ruleta nebo populární Dechovkářské ligy? Kterou písničkou, co napsal pro Věru Špinarovou, a nahrál v ostravském rozhlase má nejraději? Jaké byly úplné začátky?
„Vzal jsem to trošku oklikou přes Valdemara, přes legendární bar, kde jsme se my muzikanti, v době kdy jsem studoval pedagogickou fakultu v Ostravě, scházeli. Bylo to takové mystické místo, kde se kuly pikle, zakládaly kapely, tvořily se písničky,“ vzpomíná Petr Šiška.
Po roce 1985 se do budovy ostravského rozhlasu osobně podíval coby vokalista Leška Wronky. „Za mixem byl tehdy Karel Šmiták a bylo to ve velkém hudebním Studiu 1. Písnička se tehdy točila na Bratislavskou lyru a se mnou tady byla věhlasná zpěvačka Dana Vrchovská,“ vypráví Šiška.
Spolupráce s Věrou Špinarovou
„Musím říct, že jsem tady natočil s Věrkou Špinarovou, které jsem dělal souputníka přes deset let, tři alba – a když jsem přemýšlel, kterou písničku mám asi nejraději, tak nejatypičtější písní pro Věrku v roce 1994 byla písnička A pořád tě mám ráda. To byla píseň, na kterou – když jsem přinesl na zkoušku, řekla: To si děláš prdel?! Já mám zpívat píseň na třech tónech? Nakonec jsem ji přesvědčil a písnička se stala hitem,“ vypráví Petr Šiška v rozhovoru.
Svou roli při natáčení skladby mimochodem sehrál i Pepa Streichl. „My jsme s hrůzou zjistili, že tam máme akustickou kytaru a že ten den nikdo z nás akustickou kytaru nemá. Tak jsme běželi k Pepovi do hudebnin, které tehdy provozoval – půjčil nám kytaru asi za 150 korun a na tu jsem nahrál ten part. Dostal jsem pak za to u Valdemara před nastoupenou jednotkou pochvalu od Richarda Kroczka staršího, legendy ORO a kytaristy.
A právě tato nahrávka je i součástí rozhovoru, který si můžete poslechnout. V křestním listu se dočteme, že ji Věra Špinarová s rockovou kapelou Petra Šišky Petarda v hudebním Studiu 1 nazpívala 12. listopadu 1992.
Související
-
Devadesát let ostravského rozhlasu: Studia plná příběhů a tajemství
Přesně před 90 lety začal pravidelně vysílat Český rozhlas Ostrava. Své hudební začátky tady prožili muzikanti jako Marie Rottrová, Jaroslav Wykrent nebo Karel Kryl.
-
Na galakoncertu Českého rozhlasu Ostrava zazářila Marie Rottrová. Večerem provázel Jarek Nohavica
Poslední říjnový den jsme v ostravském Gongu mohli slyšet výborná hudební čísla, vzpomínky na ostravské hudební osobnosti i na historii ostravského rozhlasu.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.