Ostravská devadesátka: Seriál o lidech, kteří se zapsali do rozhlasové historie

Václav Fajfr. Prarodiče ostravského písničkáře byli jedni z prvních rozhlasáků

Setkáme se s ostravským písničkářem Václavem Fajfrem. Jeho prarodiče totiž patří k zakladatelům a výrazným představitelům ostravského rozhlasu.

Dědeček Václav Fajfr pracoval jako rozhlasový technik od roku 1933 plných 44 let. Babička Gertruda udělala konkurz do rozhlasu v roce 1935, a stala se první ostravskou hlasatelkou, která vysílala ještě z budovy hasičské zbrojnice v Ostravě, na dnešním Smetanově náměstí.

„Babička pracovala jen pět let, protože pak se vdala. A tehdy nesměli být v rozhlase zaměstnáni manželé. Dostala výpověď a po mateřské už se sem nesměla vrátit. Zůstala doma a dopisovala do časopisu Rozhlas. Pak už jen přes dědu,“ říká vnuk Václava a Gertrudy Fajfrových, který se s ostravskými mikrofony také zná.

Písničkář Václav Fajfr se do rozhlasu občas podíval jako dítě. „Potkávali jsme tady Marušku Rottrovou, Jardu Wykrenta. Bral mě tady, ale spíš mě to tehdy obtěžovalo. Měl jsem jiné zájmy – fotbal, hokej, indiány. Dneska mne to trochu mrzí, ale tak to asi je,“ usmívá se.

Dopis pro Gertrudu Fajfrovou z roku 1989 podepsaný Milanem Kleinem, tehdy šéfem literární redakce

Václav Fajfr se o rozhlasovou minulost rodiny zajímá už delší dobu. „Mám takový miniarchiv díky minulému řediteli, který mi tady nechal udělat kopie nástupní a důchodové listy, spoustu vyznamenání. Děda dostal dvě vyznamenání prezidenta republiky za dobrou práci. Vím, že dnes se to moc nenosí, ale v tehdejší době to bylo jediné uznání, které člověk měl,“ dodává.

Čtěte také

Jaké byly platové podmínky předválečného i poválečného rozhlasu, jak se v počátcích rozhlasu vysílalo, nebo jaké to bylo v rozhlase za války? I to uslyšíte v rozhovoru, jehož součástí je i písnička Acustria Václava Fajfra Přísloví.

Mimochodem Václav Fajfr do rozhlasu nastoupil v roce 1933 a pracoval tady 44 let. Gertruda Fajfrová byla první mimopražská hlasatelka v ostravském týmu.

autor: dam
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.