Ostravská devadesátka: Seriál o lidech, kteří se zapsali do rozhlasové historie

Dana Vrchovská. Jedna z nejlepších jazzových zpěvaček v ostravském rozhlase potkala svou životní lásku

Začínala jako vítěz mnoha talentových soutěží v ostravském rozhlase. A potkala zde svou životní lásku, vynikajícího muzikanta Jiřího Urbánka, se kterým doslova proplula celým světem.

„Poprvé jsem tady byla někdy zkraje 80. let, kdy jsem vyhrála pár soutěží – Zlatá loutna, Talent Ostrava a ještě myslím Polská píseň – a na to konto se mi otevřely dveře do Studia 1 a vítěznou píseň jedné ze soutěží jsem si mohla zkusit natočit,“ vzpomíná Dana Vrchovská na první setkání s rozhlasem.

Dana Vrchovská

Později jí začaly být nabízeny písničky rozhlasových autorů jako Leoš Skuplík, Jiří Pospíšil. „Dokonce i šéfdirigent pan Staněk mi nabídl písničku v pozdější době. A k tomu se samozřejmě připojili výborní textaři, jedním z nich byl rozhlasový redaktor Luděk Zapletal,“ vyjmenovává.

Zlom pak přišel, když jí několik písní nabídl Jiří Urbánek. „Byly to písně, které se nějak nevešly na desku Marii Rottrové, nebo si je už nevybrala. A to byl zlom všeho v mém profesním životě a myslím, že tehdy i přeskočila ta jiskra,“ vypráví Dana Vrchovská.

Významný hudebník a skladatel Jiří Urbánek byl jedním ze zakládajících členů ostravského Flaminga a v roce 1967 se stal hráčem na kontrabas a baskytaru v Ostravském rozhlasovém orchestru (ORO). Od roku 1981 umělecky vedl Jazzový ostravský rozhlasový orchestr (JORO).

Dana Vrchovská nahrála v hudebním S1 přes 300 titulů. Několik let  účinkovala v zahraničních klubech, zejména ve Švýcarsku, Německu, Rakousku a Španělsku, a souběžně zpívala jako sólistka s ORO a JORO. Od roku 1996 vystupovala jako přední česká jazzová zpěvačka ve skupině svého životního partnera Jiřího Urbánka, a s ní nahrála čtyři CD.

Součástí rozhovoru je píseň Jiřího Urbánka Do černé kávy schovám noc. Dana Vrchovská ji nahrála s ORO, který autor řídil, 13. 10. 1988.

autor: dam
Spustit audio

Související