Ostravská devadesátka: Seriál o lidech, kteří se zapsali do rozhlasové historie

František Mixa. Matematik se srdcem jazzmana má jako hudební režisér na kontě 4665 snímků

František Mixa přišel poprvé do rozhlasu v roce 1981 se skupinou svých studentů z ostravské Pedagogické fakulty na exkurzi do hudební režie a Studia 1. Za půl roku vyhrál vyhlášený konkurz, a od té doby až do dnešních dnů má v našem archivu 4665 snímků, pod kterými je podepsán jako hudební režisér.

František Mixa je pedagogem na Janáčkově konzervatoři v Ostravě, kde vyučuje hudebně teoretickým předmětům, věnuje se aranžování a kompozici v oblasti moderní populární hudby a jazzu, a je hudebním režisérem. A v ostravském rozhlase, zejména v hudební režii a legendárním Studiu 1 je tento matematik se srdcem jazzmana jako doma. Jak a kdy to všechno tedy začalo?

Tady nikdo nemůže dělat sám pro sebe, musí se o ten tým opřít.

„Jak jsem to počítal, tak to bylo před 37 lety. A ke konkurzu jsem se dostal náhodou, když jsem dostal za úkol jít s žáky na exkurzi do rozhlasu. Práce v hudební režii a studiu se mi strašně líbila – to byl sehraný tým, který natáčel hudbu – a tak jsem se dal do řeči s tím pánem, co seděl za stolem. Byl to Vladimír Studnička, skladatel a dirigent s absolutním sluchem. Viděl můj zájem a řekl mi, že bych v té režii mohl být, že bude vypsán konkurz. Tak jsem se přihlásil,“ vzpomíná František Mixa.

František Mixa v hudební režii

Hudební režisér a pedagog František Mixa má v našem rozhlasovém archivu do dnešních dnů 4665 snímků, pod kterými je podepsán. Jeho režijním vedením prošla taková tělesa, jako je Janáčkova filharmonie Ostrava, Moravská filharmonie Olomouc, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, řada sborů, souborů, orchestrů i sólistů zvučných jmen, ať už hudby vážné, populární, jazzové, dechové či folklóru.

Čemu rozhlas maximalistu a jazzmana s laskavým srdcem, jak Františka charakterizují jeho kolegové, naučil? „Rozhlas mi dal sounáležitost s tím kolektivem, takovou tu týmovou práci. Tady nikdo nemůže dělat sám pro sebe, musí se o ten tým opřít. A musí to do sebe zapadat. Všichni jsou na sobě závislí a je to velká týmová práce, která svazuje celý rozhlas dohromady,“ dodává František Mixa.

V rozhovoru toho uslyšíte mnohem více. A také píseň Všichni sem, z beatlesovské série otextované Jaroslavem Wykrentem, kterou natočil hudební režisér František Mixa s Věrou Špinarovou, Danou Vrchovskou a Ostravským rozhlasovým orchestrem v roce 1988.

autor: dam
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.