Ostravská devadesátka: Seriál o lidech, kteří se zapsali do rozhlasové historie

Naďa Urbášková. V rozhlase nazpívala celou řadu písní s Technikem Jana Rokyty

Slavná dramaturgyně ostravské televize Naďa Urbášková, která dnes působí jako scénáristka a režisérka v TV Noe, se znala s ostravským rozhlasem dřív než se sesterským televizním.

Ve Studiu 1 nazpívala píseň Pásla volky na dolině ještě jako studentka Vysoké školy pedagogické v roce 1959. Do rozhlasu ji tenkrát přivedl folklórní redaktor Jaromír  Dadák, který ji slyšel zpívat na Mezinárodním festivalu ve Strážnici.

Dramaturgyně ostravské televize Naďa Urbášková dnes působí jako scénáristka a režisérka v TV Noe. Jako zpěvačka vážné hudby však má u nás řadu nahrávek lidových písní, které natočila s cimbálovými muzikami, zejména s Technikem Jana Rokyty v hudebním Studiu 1.

Dlouhou řadu záznamů má však v našem archivu zejména s Cimbálovou muzikou Technik Jana Rokyty. Se kterými redaktory a režiséry se v ostravském rozhlase potkávala? A čemu ji rozhlas naučil?

Uslyšíte v rozhovoru, jehož součástí je i píseň Já půjdu do hája. Naďa Urbášková ji  ještě pod příjmením Vahalíková natočila v hudebním Studiu 1 s Cimbálovou muzikou Technik Jana Rokyty v roce 1972.

autor: dam
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.