Ostravská devadesátka: Seriál o lidech, kteří se zapsali do rozhlasové historie
Naďa Urbášková. V rozhlase nazpívala celou řadu písní s Technikem Jana Rokyty
Slavná dramaturgyně ostravské televize Naďa Urbášková, která dnes působí jako scénáristka a režisérka v TV Noe, se znala s ostravským rozhlasem dřív než se sesterským televizním.
Ve Studiu 1 nazpívala píseň Pásla volky na dolině ještě jako studentka Vysoké školy pedagogické v roce 1959. Do rozhlasu ji tenkrát přivedl folklórní redaktor Jaromír Dadák, který ji slyšel zpívat na Mezinárodním festivalu ve Strážnici.
Dramaturgyně ostravské televize Naďa Urbášková dnes působí jako scénáristka a režisérka v TV Noe. Jako zpěvačka vážné hudby však má u nás řadu nahrávek lidových písní, které natočila s cimbálovými muzikami, zejména s Technikem Jana Rokyty v hudebním Studiu 1.
Dlouhou řadu záznamů má však v našem archivu zejména s Cimbálovou muzikou Technik Jana Rokyty. Se kterými redaktory a režiséry se v ostravském rozhlase potkávala? A čemu ji rozhlas naučil?
Uslyšíte v rozhovoru, jehož součástí je i píseň Já půjdu do hája. Naďa Urbášková ji ještě pod příjmením Vahalíková natočila v hudebním Studiu 1 s Cimbálovou muzikou Technik Jana Rokyty v roce 1972.
Související
-
Devadesát let ostravského rozhlasu: Studia plná příběhů a tajemství
Přesně před 90 lety začal pravidelně vysílat Český rozhlas Ostrava. Své hudební začátky tady prožili muzikanti jako Marie Rottrová, Jaroslav Wykrent nebo Karel Kryl.
-
Na galakoncertu Českého rozhlasu Ostrava zazářila Marie Rottrová. Večerem provázel Jarek Nohavica
Poslední říjnový den jsme v ostravském Gongu mohli slyšet výborná hudební čísla, vzpomínky na ostravské hudební osobnosti i na historii ostravského rozhlasu.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.