Po povodních 1997 se intenzivně začalo mluvit o nutnosti postavit v Nových Heřminovech přehradu

6. červenec 2017
Zprávy , Zprávy

Symbolem povodní v roce 1997, které přesně před 20 lety pustošily Českou republiku, se stala chystaná přehrada Nové Heřminovy na Bruntálsku. Tehdejší politici slibovali, že vodní nádrž musí být hotová co nejdříve, aby se tragické záplavy na řece Opavě už neopakovaly. O přehradě se mluví už více než 100 let a stavba je dodnes velmi choulostivým tématem.

Nejistota obyvatel malé vesnice Nové Heřminovy v předhůří Jeseníků skončila v roce 2003. Tehdy krajští zastupitelé v Ostravě odhlasovali po dlouhých debatách stavbu takzvané velké varianty přehrady.

„Pro ty lidi je jasně dáno, tímhle krokem půjdeme a ministerstvo zemědělství a vláda je teď nucena velmi rychle rozhodnout jak dál, protože nejhorší je ta nejistota lidí,“ komentoval tehdy hejtman Evžen Tošenovský (ODS).

„Naděje umírá poslední a my věříme, že nakonec zdravý lidský rozum zvítězí,“ reagoval tehdejší starosta Nových Heřminov Antonín Maňák.

Vláda až v roce 2008 rozhodla, že se přehrada stavět opravdu bude, i když menší. A obyvatelé obce následně v referendu přehradu zakázali.

A dostáváme se do současnosti. Zastánci přehrady v Nových Heřminovech mají strach, že vesnice přijde o stamilionové náhrady, odpůrci podporují vše, co stavbu zastaví. Nové právní posudky, nové studie.

Vykoupené jsou téměř všechny pozemky a zbývá už jen dohoda s obcí. Ta ale v tuto chvíli moc pravděpodobná není. Čeká na ni třeba nezávislý starosta Opavy-Vávrovic Miroslav Kořistka (nez.) v jedné z povodněmi nejvíce ohrožených oblastech.

„Přehrada v Heřminovech by nás vlastně měla ochránit aspoň z 50 procent,“ říká starosta.

První plány přehrady jsou z roku 1911, zatím poslední odhady potvrzují začátek stavebních prací po roce 2020.

autor: mrk
Spustit audio