Sváteční uzená polévka

Dnešní recept pro Ostravskou rozhlasovou rodinku je opět velikonoční, poslala nám ho paní Herta z Českého Těšína. Je to recept na sváteční uzenou polévku, kterou kdysi vařila už maminka paní Herty a ona ji připravuje vždy na Velikonoce také.

Suroviny:
- 1kg křížové kosti
- 1 středně velká cibule
- 5 stroužků česneku
- 1 bobkový list
- 3 kuličky nového koření
- 10 kuliček pepře
- 1 velká mrkev
- 1 petržel
- 100 g celeru
- 2 vejce
- hladká mouka
- 1 smetana (12%)
- chilli koření
- petrželová nať
- kousek magi kostky

Postup:
1. Do většího hrnce dáme 3 až 3,5 litru vody, do ní dáme cibuli, česnek, bobkový list, nové koření a pepř a uvedeme do varu.
2. Když voda začne vařit, přidáme opláchnutou uzenou kost a lžičku soli.
3. Vaříme a až maso změkne, tak přidáme mrkev, petržel a celer, polévku dovaříme a ocedíme.
4. Ze dvou vajíček, dvou lžic vody a hladké mouky vymícháme kapání, kterým polévku zahustíme a povaříme.
5. Uzené maso obereme z kosti, nakrájíme a vrátíme do polévky, mrkev nakrájíme na kolečka a také ještě i s masem v polévce chvíli povaříme.
6. Jednu smetanu smícháme se dvěma lžícemi hladké mouky a 1/2 lžičkou chilli koření, přidáme do polévky a ještě asi 5 minut dovaříme a dochutíme sekanou petrželí a kouskem magi kostky.

Za recept na tuto sváteční uzenou polévku děkujeme paní Hertě z Českého Těšína a posíláme jí odměnu – tričko Ostravské rozhlasové rodinky.

Recepty (nejlépe i s vlastními fotografiemi – za ty je bonusová cena) posílejte Richardu Piskalovi na e-mail richard.piskala@rozhlas.cz, nebo poštou na adresu: Dr. Šmerala 2, Ostrava 702 00 a připište na obálku heslo Ostravská rozhlasová rodinka.

autor: posluchači ČRo

Nejnovější recepty

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?