Tunel
Železniční trať spojující české Mosty u Jablunkova se slovenskou Čadcou byla až do odvolání pro veškerou dopravu uzavřena. Důvodem je zřícení nově raženého tunelu, přičemž ten stávající vedlejší je nyní podle posledních měření nestabilní. Celá událost vyvolává řadu otázek.
Stavění tunelů nepatří zrovna mezi obory, o které bych se výrazněji zajímal. Pokud si dobře vzpomínám, tak naposledy jsem něco jako tunel budoval v pěti letech na sídlištním pískovišti. A pak ještě jednou o pár let později jako železniční modelář. Ale to je úplně jiná stavařina, než jakou pracují skuteční odborníci. Ovšem ne nadarmo se říká, že i mistr tesař se někdy utne. Což bude asi nejspíš platit právě u jablunkovského tunelu.
Je pravdou, že úplně všechno pod povrchem země nevidíme a netušíme, co se na kterém konkrétním kubíku děje, ale mnohé měly napovědět geologické a jiné průzkumy. Ty buď nebyly tak podrobné, jak být měly, nebo se jen matička příroda "decentně" připomněla, kdo je tady pánem. Jestli ale někdo něco ošidil a obrazně a s nadsázkou řečeno chtěl vytunelovat tunel, to teď zjišťuje policie. Počítám, že šetření takové věci potrvá řadu měsíců a vyžádá si několik znaleckých expertiz.
Přemýšlím ale také nad jinou věcí. Co třeba lidé žijící nad tunelem? Předpokládám, že proti propadu půdy není pojištěn nikdo a nikdo už teď proti takovéto události ani majitele nepojistí. Jedna rodina už byla preventivně vystěhována. Jejich domku prý nic nehrozí, ale kdoví. Co když budou sesuvy půdy dále pokračovat, než si to všechno - jak se lidově říká - zase pořádně sedne? A co bude s tou obrovskou dírou v zemi? Zasypou ji stavaři zeminou, kterou vyhrabou z tunelu, nebo budou majitelé na pozemku mít už navěky kráter, o který nestáli? A co když se ukáže, že dostavba tunelu je prakticky nemožná a provoz v tom druhém nebezpečný? Co pak?
V tuto chvíli je na takové otázky asi ještě příliš brzy, ale na odpovědi si velmi rád počkám. Určitě budou hodně zajímavé.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.