Velikonoce jsou... Co vlastně o těchto svátcích víte? Máme pro vás vše podstatné

8. duben 2020

Tatary, jalovce, voda, pentle, vajíčka i všemožné dobroty neodmyslitelně patří k velikonočním svátkům. Velikonoce jsou pro většinu lidí předzvěstí jara, i když samozřejmě vědí, že jde o nejdůležitější křesťanský svátek.

V tomto článku najdete přehled pojmenování jednotlivých dní svátků a stručný výklad. Přidali jsme také několik velikonočních receptů a na konci článku najdete kvíz věnovaný Velikonocím.

Velikonoční neděli slavíme vždy první víkend po prvním jarním úplňku, který následuje po rovnodennosti. Už týden předtím ale začíná období, které se označuje jako pašijový týden. Během něho si křesťané připomínají poslední dny Ježíše Krista – zradu, ukřižování a vzkříšení. Ruku v ruce s křesťanskou symbolikou jdou i pohanské zvyky.

Velikonoce v roce 2020. Který den je který?

  1. dubna ● Květná neděle
  2. dubna ● Modré pondělí
  3. dubna ● Žluté úterý
  4. dubna ● Škaredá středa – první jarní úplněk v roce 2020
  5. dubna ● Zelený čtvrtek
  6. dubna ● Velký pátek (státní svátek)
  7. dubna ● Bílá sobota
  8. dubna ● Boží hod velikonoční – Velikonoční neděle
  9. dubna ● Velikonoční pondělí (státní svátek)

Čtěte také

V pondělí a v úterý se uklízelo, pro křesťany je pak prvním důležitým dnem Škaredá středa – připomíná Jidášovu zradu, tedy škaredý skutek. O Zeleném čtvrtku se nemá nic půjčovat a také byste se neměli s nikým hádat. V ten den si křesťané připomínají poslední večeři Páně.

Na Velký pátek si křesťané připomínají ukřižování Ježíše Krista, Bílá sobota je časem pro přípravu pomlázky a vajíček. O sobotě se ale také bílilo, uklízelo, příprava na Boží hod velikonoční musela být důkladná.

Pečení beránka a pomlázka

V noci ze soboty na neděli vstal Ježíš z mrtvých, přichází Velká noc a po ní Boží hod velikonoční. Na Boží hod se pekly a světily velikonoční pokrmy (mazance, vajíčka, chléb, beránci). Velikonoce pak končí starým zvykem, pondělní pomlázkou. Podle jednoho z výkladů je pomlázka symbolem oplodňovacího aktu. O tom svědčí i fakt, že ženy za pošlehání pomlázkou děkují vajíčky.

A nakonec – pro zpestření – si můžete udělat kvíz. Co všechno víte o Velikonocích? Otestujte se.

autor: tif | zdroj: Radiožurnál
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.