Větrné elektrárny

21. listopad 2005
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Na Krajském úřadu v Ostravě přibývají žádosti o stavbu větrných elektráren. Na severní Moravě a ve Slezsku by jich mělo vyrůst momentálně asi 110. Je přitom docela možné, že celkový počet bude ještě vyšší. Jde o téma, které vyvolává řadu emocí a zajímá také posluchače.

0:00
/
0:00

Patrně žádný příspěvek, který jsem v poslední době zpracovával, neměl takový ohlas jako větrné elektrárny. Ozvala se mi řada posluchačů. Ne že by mi nadávali, to ne. Jedni stavbu elektráren podporovali a druzí, jak to bývá, byli zase důrazně proti. A ptali se na můj názor, co že jako já na to. Rozhodně nejsem odborník a tak jsem odpovídal, že vlastně jednoznačně nevím. Spíše jsem proti větrným elektrárnám v naší krajině, ale k razantním odpůrcům se nepočítám. Možná proto, že jsem byl v několika lokalitách, kde se mají stavět. Podle mne tento typ obnovitelného zdroje energie do podhůří Beskyd či Jeseníků nepatří. Teď se ale bavím o stometrových stožárech. Ty mi jaksi v přírodě nesedí. Na druhé straně - viděl jsem menší stavby tohoto druhu, například asi třicetimetrové elektrárny před Potštátem a ty mě nijak nevadily. Přestože bych raději obří větrníky v krajině neviděl, docela chápu aktivitu starostů některých menších obcí. Elektrárny chtějí kvůli penězům. Obecní kasa je poloprázdná a oni už vidí, jak z financí, které dostanou, postaví třeba nové chodníky. Snad se při tom nepřepočítají. Větrné elektrárny dostaly zelenou od Evropské unie. Škoda jen, že to v takové míře neplatí u dalších obnovitelných zdrojů energie. Mně by se třeba nejvíce líbilo, kdybychom dokázali pořádně využít větve klestí z lesů. A že tam takové dřevní hmoty je. To by byl alternativní zdroj podle mého gusta. O větrných elektrárnách to však tvrdit nemohu.

autor: Ivan Sekanina
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.