Ivana Šuláková: Lékaři a kouření

30. duben 2017
Krabička cigaret

Už za měsíc vstoupí v platnost nový protikuřácký zákon. Zasáhne nejen restaurace, ale i nemocnice, které musejí zrušit kuřárny. Části zdravotnického personálu se to nelíbí. Asi stejně, jako provozovatelům restaurací nebo jejich zákazníkům. Jenomže, jsou obě místa srovnatelná?

Zavedení protikuřáckého zákona v Česku bude bezesporu velkým průlomem v boji proti tabákové závislosti. Ale hlavně, bude to průlom v ochraně těch, kteří nikotinovému vábení nepodlehli, nebo se od něj už osvobodili.

O dopadech zákona diskutují hlavně restauratéři a jejich zákazníci, ale změna čeká i nemocnice. Ani tam už si kuřáci nezapálí. Kuřárny, které v mnoha nemocnicích stále fungují, se zavřou.

Pacienti rebelují, čemuž se osobně hodně divím, beru-li v potaz, že se v nemocnicích mají hlavně léčit. Protestuje ale také personál těchto zdravotnických zařízení. Budeme-li předpokládat, že ti se svými neduhy v nemocnici bojovat nemusejí, mohu do jisté míry dokonce připustit, že jejich kuřáckou rebelii chápu, jenomže neměl by být právě lékař nebo třeba zdravotní sestra, kdo jde pacientům příkladem?

Všichni přece víme, že zdravotní problém nevyřeší žádné zákazy a příkazy, vždycky jde o dobrovolnost a hlavně o výchovu. A právě onen vzor lékaře může sehrát významnou roli.

Copak můžete brát vážně kázání otylého obezitologa o dietě? Nebo byste přestali konzumovat alkohol po sezení v protialkoholní ambulanci u lékaře, ze kterého byl cítit odér whisky hned po ránu? S lékařem-kuřákem je to přece podobné!

Hezkou neděli, pokud možno bez zapálené cigarety, vám přeje Ivana Šuláková.

Spustit audio
  • Životní styl
  • Publicistika
  • zdraví
  • kuřáci