Ostravská devadesátka: Seriál o lidech, kteří se zapsali do rozhlasové historie

Radek Krajíček. Zvukař a technik s uměleckým srdcem spojil s rádiem 20 krásných let

Co zažil u ostravských mikrofonů zvukař a technik s uměleckým srdcem, který spojil svůj život profesně na 20 let s ostravským rozhlasem? A jak v něm začínal?

Do ostravského rozhlasu udělal konkurz na místo asistenta zvukaře v roce 1971. Po povinném technickém kolečku se Radek Krajíček jako absolvent průmyslovky a ostravské konzervatoře konečně dostal ke svému vysněnému mixážnímu pultu. Natáčel pořady, vysílal živé přenosy, a obsluhoval kontrolu, tedy technický dispečink.

Zpěv kohouta na hnojišti vystřídá Ivo Žídek, který zazpívá árii z Prodané nevěsty. Pěkný poslech!
Vzpomínka na natáčení na statku s redaktorem Pepou Křížem

„Mým šéfem a kolegou byl Míša Tichý a potom takovým nepsaným šéfem zvukařů byl Emil Bican, který se posléze vynikajícím sportovním redaktorem a komentátorem. A právě na Emila Bicana mám vzpomínku. Jako technici jsme museli nahlašovat časové znamení – pravda, bylo to jen pro jakési nepolské okruhy Rozhlasu po drátě, ale soutěžili jsme, kdo si vymyslí originálnější hlášení toho času,“ vzpomíná v rozhovoru Radek Krajíček.

Čtěte také

Za 20 let rozhlasového života zažil bezpočet příhod spojených s vysíláním. Uslyšíte třeba, jak dlouho se namotává (rozmotaný) pásek hodinového pořadu, jak technička skoro „zabila“ Emila Bicana, který se snažil zprovoznit přerušený přenos.

Radek Krajíček připomněl také žert se světly, který měl při natáčení Mikrofóra na svědomí mistr zvuku Míša Tichý. Bylo to někde na Hané. „Vedla tam místní trať a kousek od nás byl přejezd. Každý správný strojvedoucí tam houkal, což Míšu „žralo“. Tak roztočil cívku, popřepojoval dráty a propojil to s tím traťovým zabezpečovacím zařízením. A kdykoliv vyjel červenou na mikrofonu, tak se rozsvítila červená i na té trati,“ vypráví Krajíček.

Součástí rozhovoru je také písnička V kolaji voda, o které Radek Krajíček mluvil. Nazpívala ji Hana Buštíková s Bukanýry vedenými Richardem Kroczkem v hudebním Studiu 1 v červnu 1976.

autor: dam
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.