Proč ti můžu pomoct, zpívala kapela ČP8 před lety na Folkovém kolotoči v Ostravě

6. květen 2022

Někteří z těch, kteří hráli nebo hrávali na Folkových kolotočích v Ostravě, už tam bohužel vystoupit nemohou. Vzpomeňme tak na Járu Ježka z ČP8.

„Jára byl těžce nemocný a vlastně díky tomu zpívání přežil asi o patnáct roku déle, než měl, než mu prorokovali lékaři. A bylo to z něho cítit. Teprve s odstupem času jsem si uvědomil, že ta smrt je v skoro každé písničce, že to tam někde je,“ vzpomíná Milan Kaplan, který před lety stál u zrodu Folkových kolotočů.

Do naší rozhlasové rubriky vybral písničku Proč ti můžu pomoct. Jak ji dešifrovat? „Všimněte si, že i tady je ta smrt někde schovaná. On bojoval o ten život do posledního okamžiku a ani jsme to neuvědomili, že je tam poselství, které mluví o jeho láskách, o touze mít děti, žít normálně,“ dodává Kaplan.

Folkový kolotoč byl v 70. a 80. letech minulého století fenoménem a začínal na ní například Jaromír Nohavica. Hrával tam také Karel Plíhal, Petr Lutka s Emilem Pospíšilem, Nerez se Zuzanou Navarovou nebo Pepa Nos. A začátkem června se Folkový kolotoč do Ostravy vrátí.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová